Örtünün Altında

Tayland kırsalındaki okullar için projeler geliştiren uluslararası bir programın parçası olarak üretilen kantin, geleneksel yöntemlerden beslenen tasarımıyla örtü strüktür altında çok yönlü bir mekan tanımlıyor.

Chulalongkorn Üniversitesi Mimarlık fakültesi bünyesinde gerçekleştirilen UluslararasıTasarım ve Mimarlık Programı ile Mitsubishi’nin birlikte ürettiği “Design Build for Community” Tayland’ın kırsal bölgelerinde bulunan okullar için projeler tasarlıyor. Öğrencilerin, tasarımdan uygulamaya kadar her türlü aşamada yer almasını sağlayan program ile mimari eğitim süreci gerçek hayat ile ilişkilendirilirken, projelendirilen işlerle ihtiyaç içindeki okullardaki koşullar iyileştiriliyor.

fotoğraflar: peter strzebniok
plan
cephe görünüşü
tasarım süreci

Khon Kaen şehrinde bulunan okul için tasarlanan proje, yıllar içinde selden ve karınca istilasından zarar gören kantinin yerine üretilen yeni bir yapı. Kantinin ana tasarımında yerel Tayland mimarisinde görülen çatı şekilleri ile geleneksel soğutma tekniklerinden esinlenilmiş. Çatı strüktürünün maksimum gölge durumu oluşturması ve formun etkisiyle hakim rüzgarın mekandan rahatlıkla geçmesi, ek bir havalandırma sistemine gerek kalmadan mekanın serin kalmasını sağlıyor. Geri dönüştürülmüş Tetra Pak paneller çatı yüzeylerinin alt tabakasını oluşturuyor ve son derece etkin bir ısı yalıtımı elde ediliyor. Yemek pişirme, servis ve bulaşık yıkama bölümlerini içeren kantin 260 öğrenciye hizmet edecek şekilde tasarlanmış ve istenildiği zaman kamusal bir toplanma mekanına dönüştürebiliyor.

Etiketler: