Oyuna Eşlik

Çocukların deneysel oyunlarına yol gösterici olması planlanan HOP’un Seyyar Oyun Parkı Düzenleme Kılavuzu basıldı.

HOP, tüm dünyada 0-3 yaş için çalışan Bernard van Leer Vakfı’nın Kent95 programı kapsamında Superpool ve yerel yönetimlerin işbirliğiyle hayata geçen bir seyyar oyun parkı uygulaması. Özellikle şehirlerde yaşayan çocuklar için salıncak ve kaydırağın ötesinde deneysel oyunlara açık, tanımları konmamış oyun alanlarının üretimi HOP’un odağı.

Karton kutular, kumaşlar, bantlar ve ipler gibi basit ve hafif malzemeler çocukların oyununu desteklemek için etkinlik alanına bırakılıyor. Çocuklar kendi istekleri doğrultusunda bu malzemelerle maceraperest denemeler yapıyorlar. Örneğin çadır, kule, tünel gibi kendi “oyun ekipmanlarını” oluşturuyorlar. Bir yetişkin olan Oyun Kurucu çocukların oyununa müdahale etmeden, sadece oyun kurmalarına göz kulak oluyor.

HOP Kılavuzu
HOP Avcılar
HOP Bağcılar
HOP Silivri
HOP Tophane

HOP ilk olarak 19 Mart 2019 tarihinde Beyoğlu Belediyesine ait Tophane Halı Sahası’nda düzenlendi. Daha sonra Sarıyer, Avcılar, Ümraniye’de gerçekleştirilen HOP, karantina öncesi ve sonrası farklılaşan uygulamalarıyla, her duruma uyarlanabilir bir oyun fikri olduğunu da kanıtlamış oldu.

Bundan böyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ve Sosyal Hizmetler birimlerinin liderliğinde gerçekleştirilecek olan HOP’ların artık bir de yapım kılavuzu var. Kitapta, seyyar oyun parkı düzenlemeye dair ihtiyaç duyulacak, dikkat edilecek her bilgi mevcut. HOP’un kendisi gibi yapımı da “çocuk oyuncağı”, önemli olan olayın ana fikrine ve püf noktalarına hakim olabilmek, kılavuzun sade ve çocuksu tasarımı da bunu hatırlatır cinsten.

HOP Seyyar Oyun Parkı Kılavuzu’nu edinmek isteyenler [email protected] adresinden Superpool ile iletişime geçebilir.

Etiketler:

İlgili İçerikler: