Özgün Detaylar

Boran Ekinci Mimarlık ve Hakan Dalokay Mimarlık tarafından tasarlanan Şişli Belediye Başkanlığı Yeni Hizmet Binası'nın dış cephe ve iç mekan zemin ve duvarlarının büyük bölümünde Kalesinterflex kullanıldı. Türkiye'nin en büyük metrajlı Kalesinterflex zemin uygulama projesi olma özelliğini taşıyan projede 20.000 m2'nin üzerinde Kalesinterflex kullanıldı ve bu miktarın yarısından fazlası iç mekanda uygulandı. Uygulama sırasında, üretim birimine bağlı danışmanlar özellikle zemin uygulaması esnasında sürekli şantiyede bulunarak destek ve kontrol görevini üstlendi.

fotoğraflar: cemal emden

Binanın dış cephesine yetkili uygulayıcı bayinin mimari projeye uygun dış cephe uygulama projelendirmesi ile birlikte özel ölçülerde ebatlandırılan 100 x 300 cm Kalesinterflex levhalar mekanik olarak monte edildi. Uygulama, Kalesinterflex gizli klipsli sistem yöntemi ile düşey alüminyum profil ve Kalesinterflex levhalara sabitlenmiş özel kesitli yatay alüminyum profillerin yine alüminyum ankraj, klips ve uygun bağlantı malzemeleri ile birbirine ve bina yüzeyine bağlanması ile gerçekleştirildi. Mekanik cephe ile duvar arasına duvar yüzeyine sabitlenecek şekilde ısı yalıtımı kullanıldı.

Dış cephede Kalesinterflex'in Luxury Cement serisinden antrasit 3 mm fit kullanılırken iç mekanın zemin ve duvarlarında Kalesinterflex'in Luxury Cement serisi gri 5 mm fit ve 3 mm fit tercih edildi.

Kalesinterflex, binanın iç mekan zemininde 50 x 150 cm ölçülerinde 5 mm fit, duvarlarında ise 3 mm fit ve proje özel ölçüler de dikkate alınarak kullanıldı. Zeminde uygulama yapılacak alanlar kontrol edilip gerekli tamiratlar yapılarak, düzgün ve terazisinde bir zemin yani istenilen uygulama yüzeyi elde edilmiş oldu. 50 x 150 cm olarak fabrikada kesilerek sevk edilen Kalesinterflexler yüksek performanslı, çimento esaslı ve esnek Kalekim Ultratech ile zemine, kombin yapıştırma yöntemi ile boşluk kalmayacak şekilde yapıştırıldı (Kombin yöntemde hem uygulama yüzeyine hem de yapıştırılacak seramik malzemenin arkasına yapıştırıcı uygun dişli taraklarla sürülerek yapıştırma uygulaması gerçekleştirilir). Derz uygulaması 2 - 3 mm flex derz dolgu malzemesi kullanılarak gerçekleştirildi ve duvarlarda dış cephede olduğu gibi 3 mm fit Kalesinterflexler projeye özel ölçülerde mekanik olarak uygulandı.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL