Özgürce Çoğalan

Kullanıcılarına tasarıma müdahale etme imkanı veren So.05, modülerlik fikrinden ilham alıyor. Değişime ayak uydurma becerisi ürünün ömrünü uzatırken kullanıcı ve mekanla ilişkilerini de kuvvetlendiriyor.

SO.05 birden fazla kullanım şekline olanak sağlayacak şekilde tasarlanmış modüler bir depolama ve raf sistemi. Kişinin ürüne isteği ve ihtiyacı doğrultusunda müdahale edebilme özgürlüğü günümüzdeki yaşam alanlarında sürekli olan değişikliği destekler nitelikte. Üç farklı takımdan oluşan ahşap silindirler taşıyıcı iskeleti oluşturuyor. Parçaların özdeş olması ise modüllerin çoğaltılıp eksiltilmesine yarıyor. Ürünün ana fikrini oluşturan modülerlik çağdaş tasarımda önemli bir yere sahip, değişen yaşam alanlarına ayak uydurabilmekten yola çıkan sistem “kullan at yenisini alırsın” anlayışından uzak, daha sürdürülebilir bir alternatif sunuyor. Kullanıcının müdahale özgürlüğü ürünün değiştirilebilir olmasının yanı sıra mekanla ürün ilişkisinden de doğuyor. Serbest şekildeki yerleşim alternatifi ile mekanları ayrıştırmaya yarayan ve yarı açık bir ayırıcı algısı yaratan ürün duvara yaslı bir şekilde yerleştirildiğinde ise iç mimariyle bütünleşiyor.

Farklı yerlerde ve çoğu olayda olduğu gibi kendimizin işin içine dahil olduğu her şeyi daha çok içselleştirebiliyoruz. Bu da olaylarla aramızda sağlam bir ilişki kurmaya yarıyor. SO.05’teki modülerlik, kullanıcı ile ürün arasında, tasarım dayatmasından uzak, kişisel bir ilişki kuruyor. Çivisiz montaj yöntemi ile toplanan ürün ahşap kavela geçme sistemiyle birleştiriliyor, bu da kendin yap modelini geçerli kılarak ürünün modülerliğine katkı sağlıyor. Kullanıcının aynı zamanda ürünün mimarı olduğu bu yöntem ile kullanıcı-tasarım etkileşimi de perçinlenerek daha adil bir düzen oluşuyor.

İki farklı malzemeden oluşan üründe taşıyıcı iskelet masif ahşap, raflar ise demir levhadan oluşuyor. Ahşaplar ceviz, meşe ve kayın, demir levhalar ise ilk olarak siyah ve beyaz olarak öneriliyor. Ancak kullanıcının isteği doğrultusunda raf renklerinde daha radyant (parlak) ya da neon renk alternatifleri kullanmak da mümkün. Bu sayede ürünün, modülerlik kavramı etrafında şekillenirken kaçınılmaz olan seri üretim algısını kırdığını söyleyebiliriz. Farklı renk ve malzeme kullanımı kullanıcı-ürün ilişkisinden doğarak her ürünü eşsiz kılıyor.

Taşıyıcı sistemin bütün çıplaklığı ile görünür olması ise tasarım da şeffaflık ilkesinden doğuyor. Taşıyıcı sistemde yapılan herhangi bir değişiklik ürünün estetik algısını değiştirebiliyor. SO.05’in iç ve dış olarak ayrışmaması, sistemin bütünüyle okunması onu dürüst kılarken malzeme ve renk paletindeki çeşitlilik ve modülerlik beraber gelen çok yönlü yapısı onu genç bir ürün diye sınıflandırmamıza olanak sağlıyor diyebiliriz.

Etiketler:

İlgili İçerikler: