Paylaşılan Yaşam

Yaşlı bir çiftin bahçesinde gerçekleştirilen kümes, minik sakinlerinin ihtiyaçlarını ve konforunu gözetirken, kısa ziyaretlerle kırsalda olmayı deneyimleyen çocuklar için de doğayla yakınlaşma fırsatı veren bir oyun alanı sunuyor.

Kırsala taşınarak tavuk bakmak isteyen, aynı zamanda ziyarete gelen torunları için bir oyun alanına sahip olmayı arzulayan yaşlı bir çift için gerçekleştirilen proje Vietnam’da bunuyor. Tropical Space tarafından tasarlanan kümes kutular, platformlar ve basamaklarla kurgulanan mekanıyla hem çocuklar hem de kümes hayvanlarının kullanabileceği bir alan sunuyor. 10 metre uzunluğunda ve iki metre genişliğindeki dar, dikdörtgen bir plan içinde çözümlenen kümes metal ayaklar ve tel örgü ile inşa edilmiş.

Plan
Kesit

Tavukları küçük kafeslere hapsetmek istemeyen ekip hayvanların serbest dolaşım, açık hava, su ve yumurtlama ihtiyaçlarını düşünerek harekete geçmiş. Tavuklar ile ördekler için minyatür bir sosyal alan yaratmak üzere hem geniş hem de güvenli bir mekan oluşturmuş. Hayvanların yaşam alışkanlıkları düşünülerek tasarlanan kafeste tavukların hava karardıktan sonra genellikle daha yüksek bir noktaya tünedikleri de göz önüne alınarak mekan düşeyde katmanlaşmış. Platformlar ve basamaklar sayesinde çocukların ve hayvanların hareket alanı genişletilmiş. Kümesin, ev sakinlerinin arzuladığı sakin hayatın bir parçası olması, tavuklar ve ördekler için rahat bir yaşam alanı sunmasının yanı sıra çiftin şehirde büyüyen torunları için de eğlenceli ve ilham verici bir mekan oluşturması amaçlanmış.

Kafesin etrafında, sebze ve belki ileride yayılarak kafesin çatısını saracak lif kabağı yetiştirilmesine olanak sunan toprak alanlar bulunuyor. Kafesin temizliğinde kullanılacak su ile organik atıkların da kenarlardaki direnaj yolları sayesinde sulamada kullanılması planlanıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL