Peyzaja Eklenen Kıvrımlar

İspanya'da gerçekleştirilen anaokulu projesi, doğadan esinlenilen organik kıvrımlar ile çevre peyzajından etkilenen renklerden oluşuyor.

Cádiz bölgesinde yer alan bir okul için anaokulu olacak ek bir bina tasarlamaları istendiğinde; Seville merkezli mimarlık ofisi Gabriel Verd Arquitectos çevre peyzajıyla uyum içinde ortaya çıkan ve hatları yumuşak bir yapı tasarlamak istemişler. Anaokulu da bu fikri yansıtacak şekilde, pastel renkli kolonlar üzerinde duran ve kenarları kıvrımlı devam eden beton bir saçak ile oluklu metal yüzeylere sahip. Metal yüzey üzerine yeşil ve siyah renkli harfler yerleştirilirken iç mekanda da yeşil rengin hakim olduğu bir tasarım tercih edilmiş. Pastel tonlardan oluşan mozaiklenmiş duvarlar da okulun etrafındaki çam ağaçlarından referans alıyor.

fotoğraflar: jesús granada

Tasarımda gelişim psikolojosi uzmanları Howard Gardner ve Maria Montessori'nin çalışmalarından faydalınalarak geleneksel olmayan, yenilikçi öğrenme alanları oluşturulmak amaçlanmış.

1000 metrekarelik yapı, yaşları 3-5 arasında değişen 225 çocuk için tasarlanmış. Okuldaki 10 sınıf, güneş ışığından maksimum yaralanabilmek adına cephe boyunca sıralanmış ve içeride tek bir koridor ile birbirine bağlanmış. Pencerelerin ana duvarlar üzerinde girintiler oluşturması ve buna eklemlenen metal abajurlarla mahremiyet alanı ve perdeleme sağlanması amaçlanmış. Bahçedeki oyun alanı yapı bloğunun arkasında bırakılarak hem kontrol edilmesi kolay hem de dışarıdan bakışlara engel olacak bir alan yaratılmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL