Peyzajla Bütünleşen

Fransa’nın Fumel şehrindeki yüzme havuzu, Log mimarlık tarafından bütüncül bir yaklaşımla yeniden düzenlenmiş. Bu anlamda tasarımın, peyzajın doğal bir öğesi gibi algılanması sağlanmış.

Mevcut havuz, iki yeni havuza ve suyla tedavi birimine dönüştürülerek yeniden kullanım sağlanmış. İyileştirici özellikli mineral yoğunluğu yüksek olan bu tedavi birimi, çevresinden yeşil doku ile ayrılmış.

Alana giriş, güneybatıdaki daha yüksek bir kotta bulunan yoldan sağlanıyor. Girişin aynı yerde kalması kullanıcılara önceden var olan havuz ile bağlantı kurmaları için kolaylık sağlamış. Havuz ve çevresinin tasarımı değişken geometri ve ahşap elemanlarla sınırlanırken tasarımın biçimi topografya ile bütünleşmiş ve mevcut tasarım öğelerini içinde eritmiş. Güneyde bulunan altı metrelik ahşap çitler ana havuzun üzerinde yükselirken bir yandan da manzaraya tam bakış sağlayan bir seyir noktası haline dönüştürülmüş. Tasarım, özellikle çocuklara hitap eden inişli çıkışlı çizgileriyle doğaya özgü bir ritim oluşturmuş.

fumel,edouard decam,yüzme havuzu,peyzaj,atelier roberta
fotoğraflar: edouard decam
projenin genel görünüşü
havuzdan bakış
oyun alanı
yüzme havuzu
alana giriş
ahşap sınır elemanları
gece görünüşü
gece görünüşü
koridorlara bakış
koridor ve kişisel depolama alanları
kişisel depolama alanları
vaziyet planı
kesit
kesit
kesit
kesit

Havuzun çevresindeki ahşap çitler, tasarımın formunu vurgularken opak yüzeyli mekanlar için de gizlenme alanları yaratmış. Mineral yönünden zengin havuzlar, gümüş grisi mat kiremitlerle kaplanmış ve havuzların etrafı kullanıcıları alana davet etmek için renkli büyük çizimlerle vurgulanmış. Alandaki üç havuzun rampalarıysa parlak yüzeyler ile renklendirilerek su yüzeyinde homojen bir görüntü yakalanmış.

Alandaki tasarımsal öğeler, mimarların bir havuzdan ziyade eğlenceli bir alan yaratmasına izin vermiş; böylece kamusal havuz alanı, herkesin kendi istediği şekilde kullanacağı bir su parkı olarak yorumlanmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL