Peyzajla Bütünleşen Konut

Aialoft Ayayorgi projesi, Çeşme'de Ayayorgi, Hacettepe ve Dalyan koylarına tepeden bakan yüksek kotlu bir arazi üzerinde konumlanıyor. Bulunduğu bölgenin yapısı ile uyumlu altı adet villadan oluşan proje dikkatleri üzerine çeken bir konsepte sahip. Projenin adında barınan "loft" temasından yola çıkarak tasarladığımız villalar, bulunduğu arazinin kayalık yapısını ve sakız, zeytin, ardıç, kekik gibi Ege'yi temsil eden bitki örtüsünün oluşturduğu dokuyu bozmamayı hedefliyor. Arazinin eğimi ve kayaların oluşturduğu kademeleri koruyarak aralarında oluşan doğal bitki örtüsünü peyzaja yansıttık. Buna paralel olarak dış mekanlarda, cephede ve iç mekanlarda çevresiyle örtüşen renk tonlarındaki malzemeleri tercih ettik.

Villaların her biri açık mutfaklı geniş salon, üç adet yatak odası ve üç adet banyo ile 180 metrekarelik bir yaşam alanı sağlıyor. Dış mekanda ise 65 metrekarelik yüzme havuzu, güneşlenme terası ile özel çelik-ahşap pergoleli, deniz manzaralı 70 metrekarelik dinlenme terası ve açık otopark yer alıyor.

Kuzey yönündeki yüksek camları ile dikkat çeken projenin güney ve batı cephelerini iklimin gereksinimlerine göre klima ihtiyacını en aza indirgemek amacıyla kapalı olarak tasarladık. Yapıların cephesinde cam haricinde iç mekana kadar uzanan Thermowood ahşap kullanımı ile beton ve ahşap arasında bir denge yakaladık. İç mekanda ise ferah ve geniş bir etki yaratmak için binaları ayakta tutan yapısal elemanların gizlenmesi yerine çelik konstrüksiyonu tasarımın bir parçası haline getirdik. Diğer tarafta yüksek tavanlı galeri sayesinde villanın her noktasında gökyüzüyle denizi birlikte yakalama olanağı yarattık. İç mekan zemininin, terasın ve havuzun aynı kotta birleşimi sayesinde cam ile şeffaflaşan cephe ve iç mekan kesintisiz olarak buluşuyor. Zeminde boyut olarak alışılmışın dışında ölçüsüyle tek parça gibi algılanan ve zaman içerisinde renk değişimi gibi sorunları ortadan kaldıran Kalesinterflex kullanıldı.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL