Potansiyeli Gerçeğe Taşımak

Alfa Omega Okulu tasarımdan malzemeye, üretimden yapım sürecine kadar her aşamada yere aitlik fikrinden beslenerek mevcut koşulları var olan kaynaklarla en etkin şekilde dönüştürüyor.

Alfa Omega, devamlı öğrenme sürecinin tasviri olarak basit geometriler ve teknik detaylarla yapısal çözümler ortaya koymayı amaçlıyor. Alanın halihazırdaki vaziyetini tasarıma yansıtarak çocuklar için dış mekana taşan, doğayla iç içe bir eğitim alanı yaratıyor. Eski çeltik tarlasının bataklık arazisine yerleşen yapı, toprağın stabil olmayan durumuna zeminden 2,1 metre yüksekte konumlanarak karşılık veriyor. Dört ayrı dikdörtgen planlı birimi ortak erişimli bir bahçe birleştiriyor.

Temelden çatıya binanın strüktürünü oluşturan çelik yapı iskeleti, sadece yapısal taşıyıcılığı için değil, aynı zamanda hızlı kurulumu, dayanıklılığı ve detay çözümlerindeki çeşitliliği için de tercih edilmiş. Bölgeden kolayca sağlanabilen bambu, tuğla gibi malzemeler de bu çelik iskeletle birlikte kullanılmış. Bambu kullanılarak inşa edilen parabolik çatı ve tuğla ile örülen duvarlar yerel ustalarla birilkte inşa edilerek sınırlı kaynaklardaki potansiyel ortaya çıkarılmış. Malzemelerin o yöreden sağlanması ve yerel ustaların projeye dahil olması kaynak tüketimi, zaman kısıtlamaları, işgücü açısından oluşabilecek sorunların önüne geçerken, bölgedeki insanlarla hem yaratıcı süreçlerde hem de ekonomik anlamlar ilişkiler gelişmesini ve optimum düzeyde etkileşim kurulmasını mümkün kılmış.

Ekvator iklimine rağmen klima kullanmadan doğal havalandırma sağlamak ve iç mekanları serin tutmak için basit fakat akıllıca yöntemler izlenmiş. Bambu kaplı yükseltilmiş çatıda 2 metrelik saçaklar hem ısı problemi için gölge hem de sağanak yağmurlara karşı koruma sağlıyor. Boşluklu örülmüş tuğla duvarlar ise çatı açıklığıyla birlikte içeride hava dolaşımına izin veriyor. Bambu, tuğla ve betonun düşük ısı iletkenliği de dikkate alındığında bina, kullanıcıları için yıl boyu konforlu bir ortam sağlıyor.

vaziyet planı
zemin kat planı
1. kat planı
kesit

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL