Prefabrik Yeşil Cephe

Hindistan'ın Vijayawada kenti için tasarlanan konut kulesinin cephesi, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirebileceği modüllerden oluşuyor.

Penda'nın tasarladığı konut kulesi, balkonlarındaki düşey bahçeleriyle sürdürülebilir bir “yeşil bina" algısı yaratmayı hedefliyor. Farklı döşeme ve cephe detaylarından oluşan modüler birimler ve bitkiler, kullanıcı tarafından seçilerek taşıyıcı ızgara üzerine oturtuluyor. Strüktürün taşıyıcı iskeleti dışındaki bütün elemanlar, kullanıcının kendi mekanını kişiselleştirebilmesi için değiştirilebilir şekilde tasarlanmış.

penda, hindistan, konut projeleri, cephe, dikey bahçe, modüler, vijayawada
imajlar: penda
diyagram
diyagram

Seri üretimin hakim olduğu muhafazakar inşaat endüstrisinde modern yapım teknikleriyle kişiselliği ve esnekliği yeniden kullanıcalara sunmayı amaç ediniyor Penda. Bu kapsamda tasarladıkları cephe, yeşil bahçeye dönüşerek ortak alanları tanımlarken mahremiyeti de sağlıyor. Mimari ekip, zamanla bahçenin bütün cepheyi sararak yapıyı işgal etmesini hedeflediklerini belirtmiş. Yapı dikey bahçenin yanı sıra sürdürülebilir enerji kullanımıyla da öne çıkıyor. Yeşil cephe, iç mekandaki hava sıcaklığını düzenlerken çatı, binada kullanılmak üzere, yağmur suyunu toplayan bir sisteme sahip. Sürdürülebilirlik kavramını bir tasarım kriteri olarak belirleyen ekip, yapıya güneş panelleri de yerleştirerek yenilenebilir enerjinin önemini vurguluyor.

Vijayawada kenti için tasarlanmış olan Vijayawada Kulesi'nin inşasına 2016 yılında başlanması öngörülüyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: