Rastlantısallığa İzin Veren

Manço Mimarlık’ın doğal havalandırmayı destekleyerek tasarladığı ADCO ofis binası, şarabın kadehteki dalgalanmasına gönderme yapan değişken, eğrisel çizgileri izleyen sürekli bir parapetle şekilleniyor.

Şarap ithalatçısı ve dağıtımcısı ADCO firmasının bir yatırımı olan ve Dolapdere’de, Kurtuluş Deresi Caddesi üzerinde üçgen biçimli bir arsada konumlanan proje; zemin katta mağaza, normal katlarda kiralık ofis alanlarını içerecek biçimde tasarlandı. Plan çözümünde olabildiğince esnek ofis alanları oluşturmak ve doğal aydınlatma / havalandırmadan en üst düzeyde yararlanmak amaçlandı. Bu doğrultuda, ofis alanları ana caddeye paralel biçimde güney cephesi boyunca konumlandırıldı.

manço mimarlık,adco,ofis binası

Doğu cephesinde giriş holü üzerinde bina boyunca yükselen bir galeri boşluğu oluşturuldu. Uygun mevsimlerde kontrollü biçimde yapı içine alınan taze havanın baca etkisi ile yükselerek dışarı atılması yoluyla doğal havalandırmanın desteklenmesi amaçlandı. Üçgen biçimli yapının ofis ve atrium alanlarını çevreleyen cepheleri saydam tasarlandı. Cam yüzeyler önünde güneş ışınlarını gölgeleyen, aynı zamanda cephe bakımı için kullanılan kedi yolları oluşturuldu. Kedi yolları önünde, şarabın kadehteki dalgalanmasına gönderme yapan değişken, eğrisel çizgileri izleyen sürekli bir alüminyum parapet oluşturuldu.

Yapıyı bir kurdele gibi saran parapet için güneş ışınlarını geliş açısına göre gün boyunca farklı tonlarda yansıtan metalik şampanya / beyaz şarap tonu tercih edildi. Alüminyum levhalarda, şarap üretiminde kullanılan metal fermantasyon tanklarının yüzeyini andıran bir doku elde etmek için ise rastlantısal perforasyon uygulandı. Cephedeki diğer tüm opak elemanlarda, dıştaki parapetleri öne çıkarmak amacıyla antrasit rengi tercih edildi. Yapım süresini hızlandırmak ve daha geniş açıklıkları geçebilmek adına çelik taşıyıcı sistem tercih edildi.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL