Rüzgarla Şekillenen

Kreatif Mimarlık’ın tasarladığı, güneşlenme ve rüzgar koşullarına göre biçimlenen İzmir’deki Bayraklı Tower, bölgenin ilk yüksek yapısı. Ofisle birlikte sosyal ve ticari alanların yer aldığı Bayraklı Tower, İzmir'e yukarıdan bakış sunuyor.

Bornova'nın hemen doğusunda, Ankara Caddesi üzerinde yer alan Bayraklı Tower, İzmir Körfezi'ne ve metro hattına yakınlığı ile oldukça cazip bir konumda bulunuyor. Bayraklı Tower bölgedeki ilk yüksek yapı. Bu nedenle kulenin kütle tasarımında etrafındaki kent dokusuna etki eden hakim rüzgar ve güneşlenme koşullarını değiştireceğini göz önünde bulundurduk. Rüzgar analizlerinin sonucunu, binanın önünden geçen ve yoğun şekilde kullanılan karayolunu ve onun gürültüsünü de dikkate alarak kuleyi yoldan olabildiğince geriye konumlandırdık. Rüzgar analizlerine göre kulenin formunu oluşturduk. Bayraklı Tower’da çalışanların ve tüm İzmirlilerin kullanabileceği sosyal ve ticari alanları akılcı bir tasarımla mümkün olanın iki katına çıkarmayı amaçladık. İleride oldukça etkin bir yaya ve ulaşım aksı olacağı şimdiden belli olan bu caddedeki yayalar için sokak kotunda geniş cepheleri ile büyük mağazaların yer alacağı bir alan ayrıldı. Kaldırım sınırından oldukça geriye çekerek yarattığımız küçük meydanın caddede çok önemli bir toplanma ve buluşma mekanı olmasını öngörüyoruz. Zemin kotun üstündeyse yine hem ofis bloğunda çalışanlara hem de tüm İzmirlilere açık olan yemek alanlarının yer aldığı sosyal kat bulunuyor. Bu katın uzantısı olan teras ise insanları karayolunun gürültüsü ve karmaşasından uzaklaştıran kısa süreli bir dinlenme alanı olarak tasarlandı. Oldukça geniş olan bu teras alanında farklı eğimli yüzeylerle daha dinamik ve kısmi olarak yeşillendirilen yapay bir topoğrafya yarattık. Bu eğimli yüzeyler aynı zamanda zemin kattaki mağazalarda daha geniş ve sıra dışı bir iç mekan yaratılmasına imkan verdi.

izmir,xxi nisan 15,ofis kulesi,bayraklı tower,Kreatif Mimarlık,yerçekim
fotoğraflar: yerçekim (orhan kolukısa, ömer kanıpak)
cepheye bakış
değişken cephe örüntüsü
kuleden bir görünüm
cephe aydınlatmasına bakış
çizgisel aydınlatma tasarımı
açık alan ve yapı ilişkisi
bekleme alanı
hareketli duvar sistemi
aydınlatma eskizi
aydınlatma tasarımı
aydınlatma eskizi
plan eskizi
kullanım eskizi
yapıya giriş ve cephe eskizi
vaziyet planı
zemin kat planı
1. kat planı
2. kat planı
kesit

Bodrum katlarındaki 290 araçlık otoparktan doğrudan ulaşılabilen ofis bloğu, projenin en önemli unsuru. Oldukça rasyonel bir taşıyıcı sisteme sahip olmasına rağmen kiralanabilir ofis alanlarını farklı büyüklüklerde farklı çeşitlemelere imkan verecek esnekliğe sahip şekilde planladık. Her ofisin küçük bir mutfak birimi ve banyoya sahip olduğu Bayraklı Tower'da kiracılar İzmir'in sıcak ikliminde duş imkanına ve kendi ofis alanlarına ait bağımsız klima sistemine sahip olabiliyorlar.

Ofis kiracılarına hizmet edecek şekilde tasarlanan spor salonunu, toplantı ve seminer odalarını tüm kiracılar tarafından ortak kullanılabilir mekanlar olarak kurguladık. Ofis bloğunun cephesi, dikdörtgen prizmanın alışıldık kütlesini deforme eden bir yaklaşımla ele alındı. Bu eğik yüzeyler aynı zamanda iç mekanlarda akustik bir yarar da sağlıyor. Giydirme cam cephelere asılı yatay bronz renkli metal bantlar ise İzmir'in sert güneş ışığının süzülerek içeri kontrollü bir şekilde alınmasını sağlıyor.

Kuledeki bu güneş kırıcı yüzeyler güney, doğu ve batı cephelerinde sık bir şekilde yer alarak güneş ışığını kontrollü bir şekilde içeri alırken kuzey cephede gittikçe seyrekleşerek tamamen yok oluyor. Doğuşundan batışına dek güneşin tüm hareketine şahit olan üç cephedeki güneş kırıcıların bu değişken dokusu aydınlatma senaryosuna da referans veriyor. Güneşin batışından doğumuna kadar geçen süre içinde otomasyonla kontrol edilen yatay ışık bantları bir döngü içinde kütlenin etrafındaki ışık şiddetini azaltarak bu senaryoyu gece de canlandırıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL