Sadecesuekle

AYSU ECE KURU

"Lezzet Hapları" tasarımı ile Defne Koz ve Marcus Susani oldukça pratik bir yemek anlayışı önererek son zamanlarda oluşan aşçılık eğilimlerine itiraz ediyorlar ve moleküler aşçılıkla endüstriyel tasarımdan faydalanan yemek malzemeleri oluşturuyorlar. Bütün bir yemek sürecini, yemeğin kendisinden yemeği hazırlamak için kullanılan malzemelere kadar tasarlıyorlar. Teknolojiyi, doğalı ve sentetiği bir araya getirerek eğlenceli bir deneyim sunuyorlar.

Geçmişten beri düşünülen hap biçiminde kapsüllerle hızlıca ve sadece beslenmeye yönelik yemek hazırlama fikrini tasarlamaya girişen tasarımcılar yemeğin geleceğine yeni bir anlayış getiriyor. Yaptıkları teklifte sadece su ekleyerek yemeğe dönüştürebileceğiniz "Lezzet Hapları" ve bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz beş adet endüstriyel tasarım ürünü bulunuyor. Taze meyve ve sebze, baharat, proteinli ve lifli besinler, aromatik kapsüller var. Her çeşit besin için de başka bir mutfak aleti kullanılıyor.

2. istanbul tasarım bienali,koz susani design,defne koz,marco susani, yemek tasarım

Hızlı yemek hazırlama ve yeme anlayışını farklı bir boyuta taşıyarak hem taze besin kullanımını destekliyor, hem de hazırlama süresini en aza indiriyorlar. Günümüzde hızlı yemek anlayışı, gıdaların besin değerini düşürüp yemekleri daha da sağlıksızlaştırırken bunun aksi bir yaklaşım öneriyorlar. Gündelik hayatın en çok yer kaplayan alışkanlıklarından birini sorgulayan manifesto, geleceği daha taze bir hale getirerek ilerlemenin yollarını oluşturmaya en temelden başlamış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: