Sağlıklı Yaşam Hakkı Adına

Toigetation projesi, sağlıklı yaşam hakkının temel koşullarından biri olan temiz tuvalet ihtiyacının karşılanması adına Vietnam’daki bir okul için gerçekleştirilmiş. Projenin, ihtiyaç duyulan her yerde uygulanabilmesi ve yaşanan probleme kendi ölçeğinde bir çözüm sunması amaçlanmış.

Okullarının büyük bir kısmında temizlik standartlarına uygun tuvalet olmayan, bir bölümünde ise hiç tuvalet bulunmayan Vietnam’da geliştirilen proje, anaokulundan ortaokul seviyesine kadar 485 öğrencinin eğitim gördüğü Son Lap Okulu’un ihtiyaç duyduğu işlevleri, basit fikirlerin yerel yöntemlerle uygulandığı bir mekanda topluyor. Tuvalet, temizlik alanı ve bitki dokusu gibi eksiklikleri olan okula sunulan tasarım hızlı inşaat, düşük bütçe ve her yerde uygulanabilir olma gibi üç temel kritere dayanıyor.

Phja Da Dağı’nın eteğine naif bir şekilde yerleşen birim, geniş bir ağaç tacı gibi yayılan çatısıyla altında kalan mekanları gölgeliyor. Yapının dört tarafına yerleştirilen strüktürler ise ekilen bitkilerle birlikte hem sınır duygusunu güçlendiriyor hem de ışık/ısı yalıtımı sağlıyor. Öğretmen ve öğrenciler de dahil olmak üzere bölge halkının yardımıyla ve basit inşaat teknikleri kullanılarak üretilen projede bambu ve tuğla gibi yerel malzemeler tercih edilmiş. Zemine sabitlenen yapı, çevresini saran yan strüktürlere de bağlanarak doğal afet durumlarına karşı dayanıklı olması planlanmış. Enerji üretimi için güneş panellerinin yerleştirildiği yapıda aynı zamanda atık suların yeniden kullanımı için de planlama geliştirilmiş.

Jeoloji, hidroloji, fizik, aerodinamik, biyoloji ve tarım gibi bilgiler içeren yapım sürecinin bölge halkı, proje ve doğa arasında bir diyalog geliştirmesi ve kazanılan deneyimin, insanların gelecekte göstereceği davranışları şekillendirmesi öngörülmüş. Sunulan düşük maliyet ve kolay inşaat teknikleri ile projenin ülke genelinde yayılarak daha fazla kişinin insan hakları kapsamında ele alınan sağlıklı yaşam koşullarına kavuşması isteniyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: