Sahne Algısını Ters Yüz Etmek

Klaus Frahm'ın fotoğraf serisi “Looking from Behind” tiyatro sahnelerinin algısını tersine çevirerek sahne, izleyici ve imge hiyerarşisini sorguluyor.

Alman fotoğraf sanatçısı Klaus Frahm, sosyal antropoloji ve gazetecilik eğitiminin ardından sosyal konuların ötesindekileri ve mimarlığı odağına alan çalışmalar yapmaya başlamış. Devam eden “Looking from Behind” serisinde tiyatro sahnelerinin geleneksel algısını tersine çeviriyor; sahnenin içini keşfe çıkıyor ve sahne, izleyici ve imge hiyerarşisini sorguluyor.

fotoğraflar: klaus frahm

Andrea Palladio'nun bir çatıyla örtülmüş ilk tiyatro yapısı olan Teatro Olimpica'sının sahneye çıkmasıyla görmeye başladığımız modern tiyatro yapıları, Almanya'da halen varlığını koruyan 90 adet opera binasının da dahil olduğu örneklerini vermeye uzun süre devam etti. "Arkadan Bakmak" ise bu yapılara daha önce bakılmamış bir yerden bakıyor ve bu bakış, asıl mekanı sadece bakılan bir pencere olmaktan çıkarıyor. Frahm serisinde, tiyatro sahnesinin imgesiyle oynuyor. Gelenekselleşmiş, "seyircinin gözünden sahne" imgesini tersine çevirip oyuncuların gözünden, "dördüncü duvar"dan bakıyor. Mekanın temel işlevinin odağa alındığı fotoğraflar, seyirciyi arka plana koyuyor ve gerçek mekanı keşfetme imkanı sunarken bir soruyu da akıllara getiriyor; "Gerçek sahne nerede?"

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: