Salt Araştırma ve Mimarlık Arşivi Odağında Anlatıcı Bir Mimar Olarak Cengiz Bektaş

Kalebodur’un desteğiyle devam eden Salt Araştırma bünyesindeki Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin çalışmaları bu yıl 1960’lardan bu yana mimarlık ve edebiyat alanlarında üretim yapan ve mimarlığa çok boyutlu katkılarıyla mesleğin gelişimine aracılık eden Cengiz Bektaş’ın arşivine odaklanıyor. Bu kapsamda ise 8 Haziran akşamı Cengiz Bektaş ile Bektaş’ın Türkiye mimarlığındaki konumunun değerlendirilmesi amacıyla projeye davet edilen Işıl Uçman Altınışık ve Burak Altınışık’ın katılımıyla bir etkinlik düzenlendi. Toplantıda araştırmayla ilgili detaylar paylaşılırken, Bektaş kendi deneyimleri üzerinden yaşadığı şehirler ve ofisleri de anlattı.

etimesgut camii, ankara (1965)
etimesgut camii, ankara (1965)
türk dil kurumu, ankara (1972)
türk dil kurumu, ankara (1972)
iş merkezi ve gökdelen, mersin (1985)
iş merkezi ve gökdelen, mersin (1985)

Fotoğraf ağırlıklı bir bölümü geçen Ocak ayında Salt Araştırma’da erişime açılan arşiv, Bektaş’ın izniyle kapsamlı mimari çizim dosyalarını da içerek şekilde sınıflandırılarak sayısallaştırılacak ve kataloglanacak. Bektaş Mimarlık İşliği’ndeki ön çalışmanın ardından, Salt Araştırma’da yürütülecek projenin 2017 yılı sonunda tamamlanması bekleniyor.

Proje kapsamında kapsamında hazırlanan “Anlatıcı Bir Mimar Olarak Cengiz Bektaş” programı ise gelecek Ekim ayında başlayacak. Program, bir dizi araştırma, derleme, makale yazımı ve haritalama etkinliğinin yanı sıra, konuyla ilgili isimlerin katılacağı değerlendirme toplantılarından oluşacak. Programın ilk değerlendirme toplantısında, Bektaş’ın yoğun olarak çalıştığı Denizli’deki yapılar, işveren ve mimar ilişkisi bağlamında incelenecek. Toplantı, Bektaş ve ilgili işverenlerin katılımıyla Denizli’de, 3-7 Ekim tarihlerindeki Mimarlık Haftası paralelinde gerçekleştirilecek. İstanbul’da Aralık ayında yapılacak toplantıda, Bektaş Mimarlık İşliği’nde uygulanan özyönetim modeli ve döneminin ürünleri değerlendirilecek. İstanbul’daki bir diğer etkinlikte ise, arşivler ve yayınların ışığında Türkiye’de mimari kuramın yeri tartışılacak.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL