Salt'ın Kış Bahçesi Programları Başlıyor

Salt Beyoğlu’nun dördüncü katında yer alan ve çeşitli saksı bitkileriyle çevreli, 80 metrekarelik sıkıştırılmış toprak zeminden meydana gelen Kış Bahçesi’nde gerçekleştirilecek konuşma ve atölyeler, mekanı tasarlayan mimar Aslıhan Demirtaş’ın (KHORA Office) katkısıyla hazırlanıyor.

Kış Bahçesi, yapıdaki mekansal düzenleme çalışmalarının tamamlanmasıyla Nisan 2018’de kullanıma açılmıştı. KHORA Office’in projesinde killi toprak, kum, mıcır ve kireçten oluşturulan, 30 ton ağırlığında ve 15 santimetre derinliğindeki platform ile bunu çevreleyen alçak duvarlar, katmanlı ve yekpare bir kütle olarak yerinde şekillendirildi.

Bir ortak zemin olarak görülen ve kamu kullanımına açık mekanda gerçekleşecek program ise Mayıs ayında iki konuşmayla başlıyor:

18 MAYIS CUMARTESİ, 11.00
Şehirden Kaçmak, Bahçeye Sığınmak
Konuşmacılar: Erdal Üzen ile Dilşad Aladağ ve Eda Aslan

Bahçeler, bitki yetiştiriciliği ve botanik, şehirliler için ne gibi anlamlar ifade eder? Bir botanik bahçesi, şehir merkezinde nasıl yer bulur ve varlığını sürdürür? İstanbul’un bugüne ulaşamamış koruları, meyve fidanlıkları ve bostanlarının ortak sonu bize neyin ipuçlarını verir?

İstanbul Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye’nin en eski botanik bahçesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin geçmiş sorumlusu Erdal Üzen ile 2017’den bu yana Unutma Bahçesi adlı araştırma, sergi ve belgesel projesini yürüten Dilşad Aladağ ve Eda Aslan Kış Bahçesi’nde bir araya gelecek. Katılımcılarla sohbet şeklinde ilerleyecek programda, şehrin birleşimi ve şehirlinin hayatında bahçenin yeri irdelenecek. İstanbul’daki bahçelerin devamlılığına yönelik çabalarla oluşan kültürün önemi değerlendirilecek.

25 MAYIS CUMARTESİ, 11.00
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Beş Bitki
Konuşmacı: Nihan Sevinç Muşdal

Latince “cennetin göz bebeği” iris, ölümsüzlüğün sembolü zeytin, mitolojik hikâyelere konu olan defne, şifa verici nitelikleriyle lavanta, benzersiz koku ve renkleriyle gül...

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB) İstanbul Bitkileri Koleksiyonu Sorumlusu Nihan Sevinç Muşdal, otoyol kavşağında kurulmuş ilk ve tek botanik bahçesini beş bitkinin hikâyeleri üzerinden anlatacak. Kış Bahçesi’ndeki buluşmada, misyonu bitkilerin dünyasını araştırmak, tanıtmak ve korumak olan NGBB’nin 1995’ten bugüne uzanan yolculuğu ve faaliyetleri konuşulacak.

*Haberde kullanılan görsel: Unutma Bahçesi projesi kapsamında, Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi, 2017, Dilşad Aladağ ve Eda Aslan'ın izniyle.

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL