Şehir Örüntüleri

Yeni kurulan otobüs ağı için tasarlanan duraklar, görsel dokusunu geleneksel çizgilerden devşirirken, birincil işlevinin yanında şehrin altyapısına katkıda bulunmayı da amaçlıyor.

Filipinler’de yer alan Cebu şehri için oluşturulan yeni otobüs ağı, Carlos Arnaiz Architects (CAZA) tarafından tasarlanan duraklarla birlikte kullanıma açıldı. Bugüne kadar toplu ulaşımın sadece "Jeepney" denilen araçlarla ve sadece kısa mesafelerde yapılıyor olması, daha kapsamlı bir ağın gerekliliğini doğurmuş. Yeni kurulan otobüs ağından nüfusun %15-25’lik dilimin faydalanması beklenirken, tasarlanan 19 durak ise nihayetinde 4 şehre yayılacak olan ağın bağlantı noktalarını oluşturuyor.

fotoğraflar: rank callaghan

Büyüklük ve ölçek olarak farklılaşan durakların tasarımında, bölgenin tarihinde yer edinen geleneksel sepet örme tekniklerinden esinlenilirken, kent yaşantısını etkileyen hava durumu da formun şekillenmesinde önemli bir rol oynamış. Şehirde sık sık rastlanan sel durumunu gözeten projede, yağışla gelen suyun üst örtüde toplanıp kanallarla uzaklaştırılması ve böylece sokakların ve yaya yollarının olumsuz durumlardan kaçınması amaçlanmış. Çatılar aynı zamanda sıcak mevsimlerde bekleyenleri koruyan bir gölgelik olarak düşünülmüş. Durakların, birincil işlevinin yanı sıra şehirdeki yollar ve ışıklandırmalar üzerinde de iyileştirme yapması planlanmış.

Aynı zamanda bütün duraklarda, esas strüktürün kimliğine uygun olarak tasarlanan bank, aydınlatma elemanı, çöp kutusu, saksı gibi kent mobilyaları kullanılmış. Geleneksel el işçiliğinden doğan eğik çizgilerin renkleri ise Cebu’nun en ünlü sokak festivalinden alınmış. Projenin sadece durak olarak kalmayıp, görsel anlamda şehrin kültürüyle de bağ kurmaya çalışan bir altyapı sistemi olarak çalışması arzu edilmiş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: