Şehre Tekrar Bakmak

Açık hava sergi alanı olarak kullanılan bir katlı otopark çatısında gerçekleştirilen proje, ziyaretçilerin mekanla ve şehirle etkileşimini artıracak bir seyir terası sunuyor.

Sanat organizasyonu Bold Tendencies için tasarlanan Peckham Seyir Platformu Londra’da bulunan katlı bir otoparkın çatısına eklemleniyor. Kurumun açık hava sergi alanı olarak kullandığı çatının girişine enlemesine yerleşen 35 metre uzunluğundaki yükseltilmiş yaya yolu, her yaz sanat aktiviteleri ile canlanan mekanda, ziyaretçilerin şehirde gözden kaçırdıkları manzaraları yakalamasını amaçlıyor.

Plan
Görünüş
Detay eskizi

Çatıya varan ziyaretçiler, mekanın girişini tanımlayan pembe merdiven boşluğundan geçtikten sonra kendilerini metal strüktürün altında buluyor. Platformun altında yine proje kapsamında tasarlanan bir bilet gişesi de bulunuyor. Yerden 3,5 metre yüksekliğinde inşa edilen platformun zemin ve basamaklarında deniz kenarındaki iskeleleri hatırlatmak adına mango ahşabı kullanılmış. Metal strüktürde kullanılan soluk yeşil ile bilet gişesinde tercih edilen gece mavisi renkleri ise otoparkın orijinal strüktürlerine bir övgü niteliğinde seçilmiş. Her iki ucunda da konsol çıkan platform bir tarafta Londra’nın güneyine doğru bir bakış sunarken, kuzey yönde oturma yerine dönüşen basamaklardan görülen manzara Will Alsop tarafından tasarlanan turkuaz kütüphane yapısını da içine alıyor. Proje yönetimini üstlenen Bold Tendencies yerel üretici ve yüklenicilerle çalışarak hem işin tamamen bir Peckham girişimi olmasını hem de bütçenin düşük tutulmasını sağlamış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL