Serbest Oturum

Geometriden esinlenilerek oluşturulmuş kurgusuyla kolay üretilebilen Les Angles, tasarımın özgünlüğü ve niteliği kaybolmadan çeşitlenebiliyor. Tasarım, her mekana ve işleve uyum sağlıyor.

Les Angles, yaşama mekanlarının kullanımını yapısal olarak ve kullanıcı isteğiyle dönüştürebilme potansiyeli barındıran bir mobilya koleksiyonu. Kolayca bir araya gelebilen ve oturma düzeninin bireysel ya da kalabalık gruplar için dönüştürebilen sekiz parçadan oluşan Les Angles, yaratıcılık ve işlevsellik birlikte düşünülerek kurgulanmış.

fotoğraflar: smarin

HEYKELSİ VE GRAFİK
Proje, Smarin markasının yaklaşımına da uyum sağlıyor: biçim ve renklerle kolayla manipüle edilebilen, özgün ama tanıdık bir çevre tanımlıyor. Parçalar birlikte durduklarında yeri, çatıyı ya da duvarları kaplayabilirken yün malzemesinin nitelikleri sayesinde ısı ve ses yalıtımına da önemli katkısı oluyor. Les Angles, özel mekanlardan geniş ölçekli projelere kadar her türlü çevreye uyarlanabilir biçimde tasarlanmış. Bu özelliğiyle, evde bir nesne de olabiliyor, tartışma, dinlenme ve çalışma mekanlarına kadar çeşitli mekan kurgularına dahil olabilme potansiyeli de taşıyor.

ÇEŞİTLENEN GEOMETRİ
Oldukça kolay teknikle bir araya getirilen ve böylece herkes tarafından ve kolaylıkla üretilme imkanı olan Les Angles, Penrose üçgeni planından esinlenilerek oluşturulmuş. Her parçanın kenarındaki alt noktalar, aralarından geçirilen bağlarla kompozisyon parçalarının kolayca bir araya gelmesini sağlıyor. Sistemin bir arada durabilmesini sağlayan bağlar 1,5 ve 2,8 metre uzunluklarında iki çeşit olarak kullanılmış. Dan Schechtman'ın 1982'de düzenin "periyodisite" kavramının dışında olabileceğini ortaya koyduğu "kristalimsiler" keşfi ona 2011'de, nerdeyse 30 yıl sonra, Nobel Ödülü'nü kazandırmıştı. Tasarımın esin kaynaklarından birini de bu oluşturuyor. Her biri altın oranlı iki üçgenden oluşturulan elmas şeklini temel alan formlar, tamamlanmış ürünü geçici olmayan, özgün ve çarpıcı bir görünüme kavuşturuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: