Serpentine Pavyonu'nun Anlattığı Hikayeler

Bu yıl Diébédo Francis Kéré tarafından tasarlanan ve Burkina Faso’lu mimarın büyüdüğü coğrafyanın kültüründen izler taşıyan Serpentine Pavyonu 23 Haziran’da açılıyor. Pavyonu tasarlayan 17. mimar olan Kéré, tasarımın sosyal ilişkileri tetikleyen sosyal bir katalizör, birlikteliği vurgulayan bir sembol ve doğadan aldıklarıyla hikayeler anlatan bir mekan olmasını arzuluyor.

fotoğraflar: Jim Stephenson

Tasarım, hem korunaklı bir alan sunan hem de bir toplanma noktası tanımlayan ağaç fikrinden ilham alarak şekilleniyor. Pavyonun kavisli duvarları ahşap blokların meydana getirdiği üçgen panellerin tekrar etmesiyle şekilleniyor. Bu üçgen panellerin boşluklu yerleşimi ise ışığın duvarların içinden süzülmesini mümkün kılıyor. Yine ahşap kullanılarak tasarlanan ve metal bir strüktür üzerinde taşınan çatı örtüsü ise yağmur suyunu toplayarak avlu içinde bir şelale meydana getirmek üzere kurgulanmış.

Duvarlarda kullanılan mavi renk simgesel bir anlam taşıyor; Kéré kendi kültüründe mavinin önemli bir renk olduğunu vurguluyor. Büyüdüğü Gando köyünde genç erkeklerin hayallerinin kadınıyla buluşmaya gittiklerinde en güzel kıyafetlerini giymeleri gibi burada kendisini ve mimarlık pratiğini en iyi şekilde, mavi ile temsil etmek istediğini belirtiyor. “…Eğer bir şey yapmak için eline bir şans geçerse, aynı benim burada yaptığım gibi, işte o zaman en iyi renginle gelirsin, kendini en iyi yönünle gösterirsin. Ve bu benim için indigo mavisi.”

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: