Sihirli Kabuk

Çocuklar için ve çocukların gözünden tasarlanan proje, eski yapının ahşap iskeleti üzerine sarılan yeni yapı ile hem samimi hem de hayal gücünü besleyen mekanlar sunmayı amaçlıyor.

Mevcut anaokulunun hem kapasite hem de arzulanan eğitim programı için yetersiz kalması üzerine gerçekleştirilen proje, iki katlı eski yapının yerine çocukların evleri kadar rahat hissedecekleri ama bir o kadar da zengin bir ortamda öğrenerek büyümelerini amaçlayan bir mekan kurguluyor. Gündüzleri modern bir eğitim alanına dönüşen yapı, geceleri ise ev olarak kullanılmaya devam ediyor.

clover house, mad architects, anaokulu, japonya

Mevcut yapı üzerinden projeyi geliştiren ekip, 105 metrekarelik orijinal yapının ahşap strüktürünü korumaya karar vermiş.Ahşap strüktür eski evin anısını yansıtmak üzere eğitim alanlarında görünür bırakılmış. İç mekanlar farklı aktivitelere göre uyarlanabilir senaryolar üzerinden şekillenirken, farklı geometrilere sahip pencere açıklıkları bakışı çocukların göz seviyesinden yakalıyor ve odaların farklı gölge oyunları eşiliğinde aydınlanmasını sağlıyor. Çocukların gözünden tasarlandığı belirtilen okulda hem samimi hem de hayal gücünü tetikleyecek mekanlar sunuluyor. İkinci kattan başlayarak bahçedeki oyun alanına varan kaydırak da okuldaki oyuncu havayı pekiştiriyor.

Yapıya eğlenceli ve biraz da sihirli bir hava katan mimari dil çocukların hafızasında yer edecek bir mekana dönüşüyor. Yeni binanın strüktürü ve kabuğu eski strüktürü sararak yeni ve eskiyi buluşturan ara mekanlar oluşturuyor. Yeni strüktürde olasılıkları genişleten daha dinamik bir sistem kurulması, çatı ve cephede eğimler ve yumuşak geçişler oluşmasını ve böylece yapının organik bir form kazanmasını sağlıyor. Bütün dış kabuk ise yalıtım sağlaması adına asfalt karolarlar kaplı.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL