Sokaktaki Sığınak

Bir kentsel müdahale olarak sokağa yerleşen tasarım, kullanılan kaya parçaları ile şehir içinde küçük ama korunaklı bir sığınak yaratmayı amaçlıyor.

“Park Erratica”, Maziar Behrooz mimarlık ofisi tarafından New York’ta tasarlanan bir kent mobilyası. Sokağa küçük bir müdahale olarak gerçekleştirilen tasarım, sıradan ahşap bankların bir adım ötesine geçerek geniş kaya parçalarından oluşan bir komposizyon yaratmayı tercih ediyor. Böylece caddedeki yoğun trafik ve kaldırım arasında sağlam bir sınır oluşturuyor. Ofis tarafından seçilen kaya parçaları aynı zamanda yalnızca birkaç sokak ötede de bulunan Joseph Beuys’un “7000 Meşe” projesine atıfta bulunuyor.

Oturma, yaslanma, tırmanma hatta yoga yapmak gibi farklı işlevlere olanak sunmak üzere farklı formlarda seçilen parçalar, aynı zamanda parkletin sınırlarını çizen beyaz bir mat üzerine yerleştirilmiş. Projede kullanılan 18 ton kaya, aynı zamanda şehrin altında bulunan anakayaya referans vererek kullanıcıları New York’un tarih öncesi zamanlarını hayal etmeye çağırıyor. Parkletin sınırlarına uygun şekilde kesilen parçalar, aynı zamanda doğal oluşumlar ve insan müdahalesi arasındaki farka dikkat çekiyor. Çeperlere eklenen bitkilendirme ile, küçük bir sığınak oluşturan mekanda insanların caddeden daha rahat uzaklaşması amaçlanıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: