Solar Decathlon Afrika'da Türkiye’yi temsil eden Team Bosphorus Ekibi Proje İnşaatına Başladı

Fas’ın Ben Guerir şehrinde gerçekleşen Solar Decathlon Afrika yarışmasında Türkiye’yi temsil eden ve Sosyal Farkındalık kategorisinde ödül sahibi olmayı hedefleyen Team Bosphorus, 21 Ağustos’ta şehirde bulunan Green Energy Park’ta projesini inşa etmeye başladı.

Amerikan Enerji Bakanlığı’nın (DOE) ilk defa 2002 yılında düzenlediği sürdürülebilir, ekolojik ve tükettiği enerjiyi üretebilen, öğrencilere yönelik bir konut tasarım yarışması olan Solar Decathlon, enerji tüketimi ve sürdürülebilirlik konularında toplumda sosyal bilinç oluşturmayı, yarışma süreci içerisinde üretilen inovatif malzemelerle teknoloji ve endüstriye, öğrencilerin katılımıyla ise meslek eğitimine, bilime ve akademiye katkı sağlamayı amaçlıyor.

Projeler inovasyon, mimarlık, market potansiyeli, konfor ve sağlık, enerji dengesi, sürdürülebilirlik, mühendislik, ev yaşamı, ev aletleri, iletişim ve sosyal farkındalık alanlarındaki on ayrı kategoride değerlendirilecek. İnşa edildikten sonra, içinde yaşamak suretiyle test edilecek ve 40 gün sürecek olan yarışma boyunca yapılacak değerlendirmeler sonucunda her kategoride en yüksek puanı alan ekip, kategori ödülünü kazanmış olacak.

İlk 20’ye kalan ve projesini inşa etmeye hak kazanan takımlardan biri olan Team Bosphorus; Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki farklı disiplinlerden (Mimarlık, Makine, Çevre, Elektrik, Endüstri, İnşaat Mühendislikleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı) lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşuyor.

Ekip, Fas ile Mardin, Antakya ve Şanlıurfa'nın konut tipolojisine ait yerel malzemelerden biri olan toprağı, bugünün yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla bir araya getirerek özelde Fas’a, genelde ise Afrika kıtasına yeni, yerel, ekonomik, ekolojik ve sürdürülebilir bir konut projesi önermeyi hedefliyor. Prof. Dr. Ruhi Kafesçioğlu’nun geliştirdiği Alker yönteminden yola çıkarak Fibrobeton’un fabrikasında üretilen toprak bazlı panellerin, Team Bosphorus’a inovasyon ve sürdürülebilirlik kategorisinde puan kazandırması bekleniyor.

Reyard Evi olarak adlandırılan projenin bir diğer yenilikçi yönü de mikro yosunların kullanıldığı biyolojik atık arıtma sistemleriyle kendi atığını arıtacak, bu atığını peyzajında kullanılmak üzere gübreye dönüştürecek olması. Projenin havadan CO2 alıp O2 üretme kabiliyetinde olan yosun havuzuyla atık suyun sulama suyu olarak yeniden kullanımını sağlamak, projenin karbon ve su ayak izini en aza indirmek hedefleniyor. Bunların yanı sıra fotovoltaik ve güneş panelleri, havadan suya ısı pompası, doğal havalandırma ve faz değiştiren malzemeler gibi günümüzün en yeni teknolojilerinin kullanımıyla enerji verimliliğinin en yüksek seviyeye çıkarılması bekleniyor.

Ekip, 2018’in Nisan ayından bu yana, yaklaşık bir buçuk yıldır çalışmalarını sürdürüyor ve yapı sektörünün önde gelen firmalarından malzeme ve maddi destek alarak projelerini bitirmeyi başardı. Vakıf GYO, Fibrobeton, Alligatör, Aldağ, Ahmet Demirel’in ana sponsorluğunu yaptığı ekibe AFS, Beko, Daikin, Duyar Vana, Ege Kablo, Ekinler Endüstri, FRÄNKISCHE, Gelişim Teknik, Grundfos, Metsims, Prokontrol, Selyum Mühendislik, Sbc Otomasyon, Starline Safety, Schimid Pekintaş Enerji, Serozan, Şişecam, Tescom, VitrA firmaları malzeme ve hizmet desteği verdi. İnşaatın onuncu gününe kadar; temel düzeltimi, taban yastıklarının yerleştirilmesini gerçekleştiren ekip, yarışmanın onuncu gününde Fibrobeton’un Düzce’deki fabrikasında ürettiği toprak katkılı cephe panellerin montaj sürecine başladı.

İnşaat sürecinin bitmesinin ardından, Reyard Evi’nde düzenlenecek olan ve yarışma komitesi tarafından her ekibin gerçekleştirmesini beklediği yemek ve sinema gecesinde, yarışma komitesi ve yarışmacı ekiplerden oluşan sekiz kişi mekanı deneyimlemiş olacak. Değerlendirmeler ise Eylül ayının son haftası tamanlanacak.

Bilim, mimarlık, mühendislik ve teknoloji alanlarında Türkiye’yi temsil eden Team Bosphorus’u, inşaat ve yarışma sürecini sosyal medya hesaplarından takip edebilir; ekibe “sosyal farkındalık” kategorisinde ödül sahibi olması için destek olabilirsiniz.

Instagram: sdateambosphorus
Facebook: Solar Decathlon Team Bosphorus
İletişim: [email protected]

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL