S.O.S İstanbul Üsküdar Meydanı Fikir Projesi Yarışması Sonuçlandı

Kent ve kentli yararına “alternatif projeler” üreterek toplumun karşısına çıkmanın önemine inanan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin, mimarlık öğrencilerini tartışmaya, düşünce üretmeye ve bu süreçlerde etkin olarak rol almaya davet ettiği S.O.S İstanbul yarışmasının yedincisi sonuçlandı.

2005 yılından bu yana mimarlık öğrencileri arasında düzenlediği, İstanbul'un sorunlu alanları üzerine fikirler üretilmesini amaçlayan ve kentin öncelikli konuları üzerine düşünmek için platform açan S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması bu sene konu olarak Üsküdar Meydanı’nı ele aldı. Toplamda 55 adet proje değerlendirilmek üzere yarışma jürisi tarafından incelendi.

Hayriye Sözen’in başkanlığında toplanan Yavuz Selim Sepin, Durmuş Dilekçi, Hakan Demirel, Nurbin Paker, Ervin Garip ve Ceyda Özbilen’den oluşan jüri, 2 Aralık’ta İTÜ’de yaptığı toplantıda mansiyona layık buldukları 5 projeyi belirlediler. Projelerin özellikle gündemle ve Üsküdar özelinde kent ile ilişki kurma biçimlerinin ve ortaya koydukları önerilerin yeterince derinleşmeyen yüzeysel bazı düzenlemelerden ibaret olduğunu düşünen jüri, bu duruma bir eleştiri getirmek üzere jüri ödül grubuna proje seçmeme kararı aldı. Jüri raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Mansiyonlar
• 12 sıra no.lu 18246 rumuzlu Nurettin Şatır – Ece Çaktı (Yıldız Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi)
• 22 sıra no.lu 31074 rumuzlu Mehmet Alpkenan Koska – Cem Ozan Çetintaş – Çağlar Ecem Behram (İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi)
• 25 sıra no.lu 82036 rumuzlu Gizem Temiz – Hazal Akova (Kültür Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi)
• 33 sıra no.lu 35280 rumuzlu Mehmet Kaymaz – Tolga Berker (Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi)
• 49 sıra no.lu 39261 rumuzlu Aslıhan Uzulgan (Karadeniz Teknik Üniversitesi)

Nurettin Şatır, Ece Çaktı / Pafta 1
Nurettin Şatır, Ece Çaktı / Pafta 2
Nurettin Şatır, Ece Çaktı / Pafta 3
Mehmet Alpkenan Koska, Cem Ozan Çetintaş, Çağlar Ecem Behram / Pafta 1
Mehmet Alpkenan Koska, Cem Ozan Çetintaş, Çağlar Ecem Behram / Pafta 2
Gizem Temiz, Hazal Akova / Pafta 1
Gizem Temiz, Hazal Akova / Pafta 2
Mehmet Kaymaz, Tolga Berker / Pafta 1
Mehmet Kaymaz, Tolga Berker / Pafta 2
Aslıhan Uzulgan / Pafta 1
Aslıhan Uzulgan / Pafta 2

Ödül Töreni ve Kolokyum 8 Aralık 2017 Cuma saat 16:00-18:00 arasında İTÜ Taşkışla 217 no.lu konferans salonunda yapılacak.

Etiketler:

İlgili İçerikler: