Sürreal Fütürizm

Dean Monogenis, gecekondu bölgelerinden etkilenerek mimari yapıları yeniden kurguluyor; mimari yapıları bazen bir sembol bazen de bir anıt olarak kullanıyor.

the attic stairs
tyre
good world
leaving aporia
white shadow
facing east
archiplex
some keep geese
in the eyes of an ordinary object

1995 yılında Chicago Sanat Enstitüsü'nden mezun olan Dean Monogenis'in ürettiği işlerin tarzı, aslında bir keşif süreciyle oluşmuş. İlk olarak gecekondu bölgelerindeki rastgelelikten etkilendiğini belirten sanatçı, “Farkına vardım ki basitlik ve strüktürün saf hali asıl ön plana çıkan iki şey.” diyor. Daha sonra renkleri fark eden Dean Monogenis için kafes sistemleri gibi parlak renklerle boyanmış yapılar, daha ilgi çekici hale gelmiş. Monogenis, “Eğer geçiciliği ve kısa ömürlü olan bir şeyi durdurmanın bir yolunu bulursam, çalışmalarımdaki görsel unsurları ön plana çıkarabileceğimi anladım.” diyor ve bunun yolunun da yaptığı illüstrasyonların bu değişim sürecine tanıklık etmesinden geçtiğini belirtiyor.

Bu keşif sürecinin sonucu olarak da Dean Monogenis’in çalışmaları sürrealizm ve fütürizm arasında gidip gelen mimari mekanlara dönüşmüş.

Sanatçı ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL