Taşa Yüklenen Anlam

Koishikawa Architects tarafından tasarlanan anıtı oluşturan her bir taş, 2011'de Japonya'yı vuran depremde hayatını kaybeden 18.000 insanı temsil ediyor.

Japonya'yı 2011 yılında vuran ve ciddi bir yıkıma neden olan depremde hayatını kaybeden ve kaybolan 18.000 kişinin anısına tasarlanan anıt, Koishikawa Architects tarafından tasarlanmış. 6,5 metrekarelik yapı depremden en çok etkilenen şehirlerden birinde, Ishinomaki'de bir tepe üzerine inşa edilmiş. Bir tapınak ve kiraz ağacı arasında kalan anıt insanların kaybedilen kişileri anabileceği ve dua edebileceği bir alan oluşturuyor. Kat kat dizilerek eğimli yüzeyleri oluşturan yatay taşlar hayatını kaybeden insanları temsil ediyor. Anıtın merkezini oluşturan bölümde ise paslanmaz çelik ve kayrak taşı parçaları kullanılmış. Ön tarafta da çiçek bırakmak ya da tütsü yakmak için kullanılabilecek bir bölüm bulunuyor.

fotoğraflar: koji fujii / nacasa&partners

Anıtı inşa etmek için kullanılan malzemeler yakınlarda yıkılmış bir evin enkazından alınan parçalardan üretilmiş. Çelik yüzey üzerine işlenen haritada depremden kötü etkilenen diğer bölgeler de işaretlenmiş. Yansıtıcı yüzey her sene, depremin gerçekleştiği bahar aylarının geldiğini vurgulayan bir şekilde çiçek açan kiraz ağacının da yansımasını taşıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL