Tasarım Mülteciler İçin Ne Yapabilir?

What Design Can Do (WDCD - Tasarım Ne Yapabilir?) platformu, başlattığı “Refugee Challenge” isimli uluslararası tasarım yarışması ile dünyanın farklı yerlerinden tasarımcıları ve yaratıcı toplulukları mülteci sorunuyla ilgili proje üretmeye davet ediyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve IKEA Vakfı’nın desteğiyle düzenlenen tasarım yarışması, mültecilerin yaşadığı sorunlara tasarım disiplini aracılığıyla çözümler geliştirilmesini öneriyor.

Bu kapsamda 22 Mayıs 2016 Pazar günü 13:00 - 16:00 saatleri arasında Netherlands Institute Istanbul (NIT) ev sahipliğinde, İstiklal Caddesi 181 Merkez Han Beyoğlu/İstanbul adresinde bir tasarım beyin fırtınası etkinliği düzenleyecek. Yaratıcı Fikirler Enstitüsü’nün modere edeceği etkinliğe WDCD kurucularından Dagan Cohen de katılacak.

Birleşmiş Milletler verilerine göre bugün dünya üzerinde 20 milyon kişi, ülkelerini terk ederek daha iyi bir gelecek hayaliyle farklı coğrafyalara iltica ediyor. Mültecilerin yüzde 60'a yakınının şehirlerde yaşadığı biliniyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Bu nedenle yarışma, öncelikli olarak mültecilerin barınma, içinde yaşadığı toplumla etkileşim ve kişisel gelişim gibi sorunlarına odaklanan tasarım çözümleri arıyor. 6 Haziran'a dek teslim edilmesi gereken tasarım başvurularının içeriği konut, sağlık, eğitim, iş, kültürel entegrasyon gibi alanlarda kullanılabilecek ürün, hizmet, iletişim kampanyası ya da teknolojisi olabileceği gibi, bütüncül yeni bir öneri de olabilir. Başvuruların değerlendirme kriterleri arasında yaratıcılık/özgünlük, ilişkinlik, uygulanabilirlik, ölçeklenebilirlik ve potansiyel etki yer alıyor.

Konu hakkında daha fazla bilgi için:

Yarışma şartnamesi

Yarışma projelerinin yükleneceği adres

Tanıtım videosu

IKEA Tasarım Başkanı Marcus Engman'ın yarışmaya çağrısı

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL