Tasarımla İnşa Edilen Güven

Kimsesiz çocuklar için bir bakım ve eğitim merkezi olarak tasarlanan yapının, çocukların kendilerini güven içinde hissederken aynı zamanda özgürce oyun oynayabilecekleri özel bir “yuva” olması amaçlanmış.

Ailesiz kalmış çocukları bakım altına alan ve onlara eğitim sağlayan bir program kapsamında inşa edilen çocuk evi, Hindistan’nın Vellore bölgesinde bulunuyor. HIV pozitif olan kimsesiz 20 çocuğa ev sahipliği yapan projenin taslağı, bu özel ailenin temel ihtiyaçları belirlenerek oluşturulmuş. Çocukların kendilerini güvende hissetmesi ve özgürce oyun oynayabilmesi sağlanırken, “anne”nin onları güvenle gözlemleyebileceği bir tasarım hedeflenmiş. İki avluya sahip olan evin ortasında yer alan oda, toplanma ve yemek yeme alanı olarak kullanılıyor. Çatısı ile kapalı bir alan oluşturan merkez oda, iki yandan da avlulara açılıyor. Projenin tasarımında ayrıca ışığın yönelimi ve rüzgar gibi özellikler göz önüne alınarak yapının iklim koşullarıyla uyumlu çalışması amaçlanmış. Yapıyı çevreleyen duvarlarda, geleneksel Hindistan mimarisinde yer alan delikli tuğlalar kullanılarak doğal hava akışı sağlanmış.

fotoğraflar: made in earth

Projeyi tasarlayan Made in Earth, bir grup mimarın bir araya gelerek 2010 yılında kurduğu ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş. İki farklı insani yardım vakfı ile ortak çalışmalar yürüten grupta; proje yönetimi, ekonomi ve enerji gibi konularda uzmanlaşmış profesyoneller ve danışmanlar da bulunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL