Tek Hareket, Müşterek Enerji

Five Line Projects’in tasarladığı Triumph pavyonu, kurgusunu tek bir hareketin yarattığı zincirleme tepkiler üzerine kuruyor ve metaforik anlamda kolektif gücü vurgulayan eğlenceli bir buluşma alanı oluşturuyor.

Londra’da bulunan Museum Gardens’ta her yıl sergilenen Triumph Pavyonu, bu sene Five Line Projects tarafından tasarlanan ve enerji konusuna odaklanan projeye ev sahipliği yapıyor. Mimarinin farklı yollardan ifade edilebilmesi, topluma yararlı yenilikçi fikirlerin geliştirilmesi için açılan yarışma kapsamında seçilen proje, konuya çok yönlü yaklaşarak sosyal sürüdürülebilirlik, hareket ve topluluğun gücünü elen alan bir alt metinle kurgulanmış. Pavyon, tek bir hareketin yaratacağı etkinin ne olacağını araştıran eğlenceli bir buluşma alanı yaratıyor.

fotoğraflar: sergio grazia and luc boegly

64 metrekarelik bir alana kurulan pavyon, paslanmaz çelik bir iskelet sistem üzerine yerleştirilen küçük değirmen çarklarının oluşturduğu bir orman tanımlıyor. Tek bir çarkın hareket ettirilmesi, dizilime dahil olan diğer çarkları da harekete geçiriyor ve enerji dalgalar halinde ormana yayılıyor, birleşiyor, büyüyor. Tek bir hareket, zincir şeklinde büyüyen bir etkiyle yayılıyor; kinetik bir oyun alanı oluşturuken metaforik olarak ise toplumların yarattığı kolektif enerjiye vurgu yapıyor. Tasarımın temel noktası, kullanıcı katılımı. Pavyon ayırt etmeksizin birden fazla insanı içine dahil ederek, kullanıcıların hem pavyonla hem de birbirleriyle girdikleri etkileşimden besleniyor. Mühendisliği Arup tarafından projelendirilen pavyon kendi kendini döndüren bir sistem oluşturuyor. Pavyonda öncelikli malzeme olarak bambu kullanılmış. Bu malzemenin yanında sie paslanmaz çelik çubuklar, ahşap, clt paneller ve alüminyum kaplama tercih edilmiş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: