Temasa Geçmek

Uluslararası yaz okulu kapsamında Estonya’da tasarlanan yüzer sauna, öğrencilerin tasarım, iklim ve kültür gibi farklı katmanlarla temas etmelerini sağlarken kolektif çalışma sürecinin getirdiği deneyimi ön planda tutuyor.

Estonya Sanat Akademisi’nin düzenlediği yaz okulu kapsamında öğrenciler tarafından tasarlanarak inşa edilen yüzer sauna, Soomaa Ulusal Parkı’na yerleşerek bölgede değişen ve zorlaşan doğa koşullarına bir cevap üretmeyi amaçlıyor. Proje, “dökmek” anlamına gelen “Vala” ismini, çatıya düşen yağmuru toplayarak içerideki banyoda kullanılmasını sağlayan tasarımından alıyor.

Mimarlık, iç mimarlık, yapı fiziği gibi konuların yanı sıra bir çok iklimsel ve kültürel katman da içeren sauna projesi, uluslararası katılımcıları Nordik kültürün önemli bir öğesiyle tanıştırırken, aynı zamanda önemli bir araştırma ve tasarım deneyimi üretiyor. Zaten su ile özdeşlemiş bu mekan, Vala ile insanları her yıl en az bir kere taşarak yolları ve ovaları sular altında bırakan Soomaa’nın akarsuları üzerine taşıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: