Tepe Betopan’ın Başarılarla Dolu 35 Yılı

Yapı sektöründe 35 yılı geride bırakan Tepe Betopan AŞ olarak Türkiye ve bölge ülkeler için önemli bir levha üreticisiyiz. Çimentolu yonga levha ve fibercement üretimi gerçekleştiren iki ayrı fabrikaya sahip olarak üretim çeşitliliği ve kabiliyetleri konusunda Türkiye’de tek, dünyada ise sayılı üreticiler arasındayız.

Sürekli üretim yatırımını artırıyoruz ve Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Bunun en önemli göstergesi yenilikçi ve kendinden renkli fibercement ürünlerimiz. 2018 yılında Ar-Ge çalışmalarına başladığımız, aynı zamanda dünyada sayılı markalar tarafından üretimi gerçekleştirilen ve fibercementin geleceği olarak görülen “hamurundan renkli ürünler”in üretimini yine 2019 yılı itibarıyla gerçekleştirip sektöre kazandırdık.

Türkiye için önemli bir atılım olarak değerlendirebileceğimiz yeni ürünlerle birlikte ithal malzemelere olan ihtiyacı azalttık. Betopan Unique Pro olarak adlandırdığımız yenilikçi ürünleri ilk olarak Türkiye’nin 81 ilinde inşa edilen AFAD binalarında kullandık. A1 yangın sınıfına sahip olan, boya gerektirmeyen, her mevsim koşulunda uygulanabilen, işçilik ve iskele maliyetlerini ciddi anlamda azaltarak avantaj sağlayan Betopan Unique Pro’nun yalnızca dış cephede değil, iç mekanlarda da dekoratif bir görünüm sunması mimarların tercih sebepleri arasında olmasını sağladı.

Bununla birlikte üretim hattına kazandırdığımız yeni pres makinaları ile birlikte, yoğunluğu yüksek ve eğilme dayanımı artırılmış ürünler üzerine odaklandık. 6-14 mm arası üretim kalınlığı olan fibercement ürün grubunun üretim kalınlıklarını 6-30 mm aralığına çıkarmayı başardık.

Kenan Kafdal - Tepe Betopan Yurt İçi Satış ve Pazarlama Müdürü

Üretim kalınlığının artması ve yüksek dayanım sağlaması ile birlikte Betopan Deck’i tasarladık. Dış ortam koşullarına uygun, ahşap dokulu ve desensiz olarak üretilebilen ilk çimentolu deck üretimini gerçekleştirerek deck pazarında yeni bir kulvar açtık. Yüksek taşıma kapasitesi olan, sudan etkilenmeyen ve isteğe bağlı olarak boya gerektirmeyen yeni ürünümüzle, bakım gerektiren ve kolay deformasyona uğrayan doğal ahşap ürünlerin yerini alacak alternatifi sektöre kazandırdık.

2019 yılında pek çok yeniliğe imza attık. Ocak ayında Tepe Color markasıyla boya sektörüne giriş yaptık. Dış cephede Tepe Color Externa, iç mekanda Tepe Color Interna olarak adlandırdığımız akrilik esaslı boyalarımızla milyonlarca renk seçeneğinin yanı sıra, Tepe Color Wood ve Tepe Color Stone adlı boyalarımızla ahşap efekti ve taş efekti veren iki ayrı boya çeşidini de piyasaya sunduk. Betopan ürün gruplarında olduğu gibi bayilikler üzerinden satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizdeki amacımız, boya sektörüne yeni bir rakip kazandırmak değil, boya gerektiren levhalarımız için tamamlayıcı bir ürün sunmak oldu.

Mart ayında, tüm bayilerimizi, eşlerini ve bayi adaylarını toplayarak ses getiren bir etkinliğe imza attık. 300’den fazla misafiri ağırladığımız ve Antalya Rixos Sungate otelde gerçekleştirdiğimiz etkinlikte yeni ürünlerimizin lansmanını yaptık. Toplantı dışında düzenlediğimiz interaktif etkinliklerle birlikte tüm misafirlerimize unutulmaz anlar yaşattık. Serdar Kuzuloğlu, Yavuz Seçkin, Özgün gibi alanında başarılı isimlerin yer aldığı dolu dolu bir etkinliği tüm bayilerimizle yaşadık. Aynı zamanda bayilerimiz için bu yıl bir ilki daha gerçekleştirdik ve yurt dışına iki farklı gezi organizasyonu yaparak kıymetli anılar kazandık.

Haziran ayında, her yıl düzenlenmekte olan TÜYAP Yapı Fuarı etkinliğinde yerimizi aldık. Kendinden renkli yenilikçi ürünlerimizle adeta bir boy gösterme faaliyeti olarak değerlendirebileceğimiz fuar standımızla “Altın Mıknatıs En İyi Stant Ödülü”ne layık görüldük. Oldukça ses getiren stant tasarımımız ve fuar sürecinde gerçekleştirdiğimiz kokteyl ile birlikte, ürünlerimize yönelik yoğun bir ilgiyle karşılaştık.

Ağustos ayında, Bodrum’da ilki düzenlenen yapı fuarına katılım gösterdik ve Betopan Deck ürünlerimizi Bodrum’da bulunan yapı uzmanlarına tanıtma fırsatı yakaladık. Teras, veranda, havuz kenarı ve bahçe zeminleri gibi pek çok alanda kullanımı uygun olan Betopan Deck ile ilgiyle karşılandık.

Eylül ayında, 100’e yakın mimar ve bayi personelini bir workshop ile Bilkent Otel’de ağırladık. Yeni ürünlerimizi, faydalı model tasarımlarımızı, uygulama detaylarımızı ve garanti süreçlerimizi aktararak, katılımcıların fikirlerini aldık. Yeni ürünlerimizin pazarda yerini nasıl alacağını, hedef kullanım alanlarını, faydalı model ürünlerimizi, yapılan iyileştirmeleri ve ar-ge süreçlerini aktardık. Garanti süreçlerimiz ve garantörlük hakkında bilgi aktarımı yaptık, bayilerimizin düşüncelerini aldık. Teknik konuların ve uygulama detaylarının üzerinden geçerek, yeni montaj prensiplerimizi aktardık. Etkinlik sonrası katılımcı anketleri düzenleyerek süreçlerimizde verimliliği artırdık.

Kasım ayında, mimarların odağında yer alan, dünyaca ünlü [email protected] fuarında yerimizi aldık. İki gün süren etkinlikte 100’den fazla mimarla bire bir görüşmeler sağladık. Betopan Unique Pro ve Betopan Deck ile yer aldığımız stant, oldukça beğeni topladı ve etkinlik sonrası önemli projeler için görüşmeler sağladık.

Son olarak 2019 yılının bizim için oldukça verimli ve dolu dolu geçen bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Yeniliklerimizle 35 yıllık geçmişimizi taçlandırdık. Etkinliklerimiz ve faaliyetlerimizle önemli işlere imza attık. 2020 yılı içinde “hep iyiye, daha iyiye” anlayışı ile çalışmaya, üretmeye ve sektöre katacağımız yeniliklerle, yapı sektörünü iyileştirmeye devam edeceğiz.