Toplumsal Bütünleşmeye Doğru

Lorcan O’Herlihy Architects tasarımı MLK1101 Destekleyici Konut, eskiden evsiz olanlara sağladığı konut birimlerini sosyal donatıyla birleştirerek toplumsal bütünleşmeyi hedefliyor.

Los Angeles bölgesi Amerika’nın evsiz nüfusunun en yoğun olduğu bölge, şu an sayıları 58 bini aşkın evsiz nüfusu gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Lorcan O’Herlihy Architects tasarımı MLK1101 Destekleyici Konut tasarımı, Güney Los Angeles'taki boş bir arsayı değerlendiriyor. Proje, evsiz gazilere, kronik olarak evsiz bireylere ve düşük gelirli hanelere 26 adet kalıcı ve uygun fiyatlı konut sağlıyor.

Proje, caddeye doğru açan ve mahallede bir topluluk duygusu geliştiren bir tasarım stratejisine sahip. Konut sakinlerinin topluma katılımı, sağlığı ve refahı önceliklendirilerek birimlerin her birine doğal ışık ve çapraz havalandırma sağlandı. LEED Altın sertifikalı projede ısıtma, soğutma ve yapay ışık ihtiyacını azaltan ve sakinlerin sokağın gürültüsünden uzakta dinlenip sosyalleşmelerine olanak tanıyan yükseltilmiş yeşil bir avlu kurgulandı.

Avlunun köşesinde konumlanan yeşil çatılı yapı, topluluk odasına ev sahipliği yaparken konutların yer aldığı bloğun sokağa açıldığı noktada zemin katında iki adet ticari alan yer alıyor. Bunlar konut sakinlerinin topluma geri dönebilmeleri için işgücü eğitimi almaları ve konutlarının sübvanse edilmesine yardımcı olacak gelir edinmelerini sağlıyor.

Bireyler ve aileler için tasarlanmış bir ila üç yatak odası arasında değişen tipolojilere sahip daireler banyo, mutfak ve yaşam alanlarıyla donatıldı. Ortak mutfak ve yemek alanlarını da barındıran topluluk odası, yemek ve seramik dersleri, grup terapisi ve diğer planlı ya da plansız toplantılar için kurgulandı. Kuraklığa dayanıklı bitkilerin ve yükseltilmiş yataklar içinde yenilebilir bitkilerin ekili olduğu açık bahçe, topluluk odasını yaşam alanlarına bağlayarak, sakinlere dinlenmek ve sosyalleşmek için bir alan sağlıyor.

Vaziyet planı
Zemin kat planı
2. kat planı
3. kat planı
Sürdürülebilirlik kesiti
Tasarım fazları
Aksonometrik perspektif
Aksonometrik perspektif

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL