Toplumsal Eşitsizlikler Karşısında Sosyal Tasarımın Gücü

Cooper Hewitt, Smithsonian Tasarım Müzesi, sosyal tasarıma odaklanan serisindeki üçüncü sergisini “By the People, Designing a Better America” başlığı altında düzenliyor. Sergi, tasarımın Amerika’daki yoksulluk ve sosyal eşitsizliğe nasıl etkili bir şekilde cevap verdiğini inceliyor. Sosyal, ekonomik ve çevresel alanlarda yaşanan güncel problemlerin üzerine, özellikle ötekileştirilmiş ve yetersiz hizmet alan toplumları odağa alarak eğiliyor. Sergide; insanların eğitime, yiyeceğe, sağlık hizmetlerine ve karşılanabilir konutlara ulaşımını genişleten; sosyal ve ekonomik katılımı artıran; iyileştirilmiş alternatif ulaşım seçenekleri sunan; doğal ve yapılı çevre arasında arazi kullanımına dengeli bir yaklaşım getiren 60 kadar tasarım projesine yer veriliyor.

sergi alanı fotoğrafları: matt flynn / smithsonian institution
açık ev, fotoğraf: shana berger/coleman center for the arts
rebel nell jewelry, fotoğraf: rebel nell
underpass park, fotoğraf: waterfront toronto
humane borders water stations, fotoğraf: george kimmerling
belt line atlanta, fotoğraf: perkins+will
red hook wifi, fotoğraf: stefanie deji
fresh moves mobile markets, fotoğraf: smithsonian ınstitution
rapido rapid recovery housing

Müzenin sosyal tasarımlar küratörü Cynthia E. Smith sanayi sonrası dönemi yaşayan şehirlere, doğal afetlerden etkilenen kentlere, büyüyen şehirlere ve yoksulluğun hüküm sürdüğü bölgelere ziyaretler gerçekleştirmiş. Bu araştırma süreci sonunda ise 30 farklı eyaletten ve üç farklı yerli topluluktan 400 potansiyel proje tespit edilmiş. Farklı organizasyonlar, yerel tasarımcılarla ve topluluk üyeleri ile tanışan Smith’in araştırması ise farklı sorular etrafında şekillenmiş: Yoksulluk nerede var? Neden yoksulluk oranları artıyor? Bu durumdan en çok etkilenen kitle ve topluluklar kimler? Tasarım üzerinden yenilikçi ve sistematik yaklaşımlar geliştiren kişiler, organizasyonlar ve ağlar hangileri? Yerel, bölgesel ve ölçeklendirilebilir tasarım çözümleri neler?

Aynı başlıkla hazırlanan kitap ise hem formatı hem de içeriği ile bir el kılavuzu oluşturuyor. Projeleri ayrıntılı bir şekilde anlatan kitapta derinlemesine yazılar ve yeni yaklaşımlar geliştiren tasarımcılar ile mimarlarla yapılan röportajlar da bulunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: