Ufku Arayan Demir Adam

Antony Gormley’in Hong Kong’da sergilenen birebir ölçekte tasarlanmış insan heykelleri, artık şehirlerde algılayamadığımız ufku yeniden arıyor. Binaların çatılarına ve sokak kotuna yakın yerleştirilen “demir adamlar”, bu arayışında karşılaştığı “yaşayan bedenler”e şehirde ne yaptıklarını soruyor.

Antony Gormley’nin birebir ölçekte tasarladığı 31 adet çıplak insan heykeli Hong Kong’da 19 Kasım’da sergilenmeye başlandı. Dökme demir ile üretilen dört heykel sokak kotuna yakın yerleştirilirken fiberglasla tasarlanan 27 heykelse binaların çatına konumlandırılmış. Her bir heykel, bir diğerinin görüş açısında yer alıyor. Event Horizon olarak adlandırdığı çalışmasında, artık yüksek bina kütlelerinin yer aldığı şehirlerde gökyüzü ile toprağın nerede buluştuğunu araştırarak yola çıkmış Gormley. İzleyicileri, sadece “görerek” keşfedebilecekleri bir deneyime davet eden sanatçı, şehirde daha göremediğimiz pek çok detayın da olabileceğini işaretliyor. Yerleştirmede insan bedenini kullanmasının nedeniyse bu gözlemlenebilen ve giderek ölçeği büyüyen çevremizde insan ölçeğini sorgulamakmış.

fotoğraflar: oak taylor smith

Heykeller sergilenmeye başladığından bu yana Hong Kong polisi pek çok telefon almaya başlamış kent sakinlerinden. Nitekim heykelleri görenler bunu bir intihar girişimi sanmış. Gormley ise bu durumu şöyle açıklıyor: “Herkes demir bir adamla yaşayan bir beden arasındaki farkı söyleyebilir. Bu, senin gerçekliğin karşısında duran oldukça umutlu bir ‘nesne’. Sen, ona ‘Burada ne yapıyorsun?’ diye soruyorsun, o da seni ‘Sen, burada ne yapıyorsun?’ diye cevaplıyor.”

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: