Uganda LGBT Gençlik Sığınma Merkezi Yarışması Sonuçları Açıklandı

Uganda’da bir LGBT Gençlik Sığınma Merkezi tasarlanması için Bee Breeders tarafından düzenlenen yarışmada kazanan projeler açıklandı. Ülkede son zamanlarda yaşanan ayrımcılık olayları üzerine düzenlenen yarışma, evlerinden uzaklaştırılan LGBT bireylerin barınacakları bir yapı olarak planlanırken, tasarımın izole eden bir hapishane değil, sosyal entegrasyonu sağlayan toplumsal bir merkez olması arzulanmış. Yapının, sosyal anlamda ciddi sıkıntılar yaşayan LGBT bireylerin rahat bir nefes alabilecekleri ve aynı hayat görüşünde oldukları insanlarla etkileşim kurabilecekleri eşitlikçi ve özgürlükçü bir tasarıma sahip olması istenmiş. Yarışma kapsamında birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin yanı sıra 6 projeye de mansiyon ödülü verilmiş.

görseller: bee breeders
birinci seçilen proje
ikinci seçilen proje
üçüncü seçilen proje
mansiyon; edoardo nieri ve marco d'ambrogio
mansiyon; julia szmit, karolina zieińska ve anna kaczmarek
mansiyon; marta dell'ovo, aurora destro, maria francesca di alessandro ve carlo alberto di carlo
mansiyon; caterina pedo, dino merisi ve martina manara
mansiyon; axel demazieres ve julien guerneiu
mansiyon; keith greenwald ve lisa ekle

Birincilik Ödülü
Tasarım; Enrico Chinellato ve Jacopo Donato / İtalya

birinci seçilen proje

Proje, spiral bir plan üzerine yerleşen birimlerden oluşuyor. Devamlılık oluşturan duvar açık bir dolaşım ağı yaratırken, aynı zamanda da merkezde dış dünyaya karşı korunaklı bir mekan sağlıyor. Organik form içinde bulunduğu bölgeye doğal bir şekilde eklemleniyor ve formun getirdiği basit anlam üzerinden umudun simgesi olmayı amaçlıyor.

İkincilik Ödülü
Tasarım; Marcelo Venzon, Julia Park, Guilherme Pardini ve João Paulo Carrascoza / Brezilya

Düşük bütçeli malzemelerle tasarlanan ve renklerin hakim olduğu proje, kolonlar üzerine tutturulan bir çadır sisteminden oluşuyor. Renkli kablolarla birbirine bağlanan kolonlar mekanın koruyucu katmanı haline gelen ve tel örgü malzemeden üretilen örtüyü taşıyor. Strüktürü saran kablolar geçirgen bir sınır görevi görüyor. Tasarım, organik formu ve kullanılacak malzemeler ile her yerde uygulanabilir olmayı öngörüyor.

Üçüncülük Ödülü
Tasarım; Tatiana Ioannidou ve Chariton Lazarides / Güney Kıbrıs

Proje, tasarlanan yapı ve programıyla birlikte küçük bir köyü temsil ediyor ve köyün sahip olduğu sosyal ilişkileri taklit ediyor. Sosyal sürdürülebilirliğe odaklanan projede yapı dış mekanlarla olan ilişkiyi var ediyor. Tuğla gibi yerel malzemeler ile inşa edilmesi planlanan projenin aynı zamanda çevreci bir yaklaşımla güneş panellerine ve yağmur suyu toplama kuyularına sahip olması düşünülmüş.

Etiketler:

İlgili İçerikler: