Üretimin Doğası

Vinero Şarap Fabrikası'nın iç mekan tasarımı, üretim mekanlarının hammadde ve malzemeyle kurduğu organik ilişki ve farklı konukevi kurgusuyla fabrikayı yaşayan bir mekana dönüştürüyor.

Çanakkale ili, Eceabat ilçesi, Gelibolu yarımadası içinde üzüm bağları ve bir şarap imalathanesi. Mimari tasarımı ve müellifiyeti ülkemizin köklü ofislerinden Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı’na ait olan yapının inşaatının başlamasıyla CM Mimarlık olarak biz de iç mimari projesine başlamış olduk. Dolayısıyla iki şansımız vardı: Tekeli-Sisa Ofisi dahilinde sevgili Dilgün Saklar ve Mehmet Emin Çakırkaya’nın varlığı ve projeyi göreceli olarak vakitlice çalışmaya başlamış olmak. CM Mimarlık olarak böyle bir yapının içerisinde çalışmak bizim için hem güç, hem de heyecan vericiydi.

Vinero Şarap Fabrikası ve Konukevi, CM Mimarlık

Bir şarap üretim tesisi, tüm imalathaneler ve fabrikalar gibi var oluşunu en iyi ve doğru şekilde karşılamak üzere tasarlanmalı. Bize düşen görev, söz konusu imalata dayalı organik işleyişi aksatmayacak biçimde tasarlamaya gayret etmekti. Yaklaşık 16.000 metrekarelik yapı, imalat ve depolama kısımlarının yanı sıra buna servis veren laboratuarlar, ofisler gibi yan programları da barındırıyor. İlaveten 25 odalı bir konukevi ve buna hizmet veren yeme-içme de dahil muhtelif servisler ile spesifik bir spa programı da bulunuyor.

İmalat kısmında betonarme strüktürü olabildiğince çıplak görüp, sıvıya ve hareketli modüllerin darbesine dayanıklı malzemelerle ihtiyaç duyulan noktalarda ve gerektiği kadar kaplamaya çalıştık. Ham metali endüstriyel kaba bağlantı detayları ile, ahşabı masif olarak işledik. Bu tür şaraphaneler yılın belli ve pek de uzun olmayan dönemlerinde yoğun, diğer zamanlarındaysa daha pasif faaliyet gösterirler. Fakat muhtelif ziyaretler, tadımlar ve konukevinin varlığı imalathanenin dışa dönük yüzünü oluşturur. Bu nedenle, ziyaretleri karşılayacak imalathane içi salon, amfi-sunum mahali kurduk. Ofisler, konukevi ve imalathane için ana giriş aksını karşılayan bu ortak alanı, biraz da mecazi, 3 boyutlu kurguladık.

İmalathanenin depolama, yıllandırma kısımları dahil tüm diğer mekanları, bütünde belli malzeme ve ilişkiler dahilinde üretmeye gayret ettik.

Konukevi, her biri birbirinden farklı odalardan oluşuyor. Yatma mahalleri, kurguları, malzemeleri, ıslak hacimleri odadan odaya farklılaştırmakla beraber, her odayı ekleri, servisleri ve malzemeleriyle ilişki içinde kurguladık.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: