Venedik Bienali Altın Aslan Ödüllerinin Sahipleri Belli Oldu

15.Venedik Mimarlık Bienali kapsamında farklı kategorilerde verilen Altın Aslan ödülü kazananları açıklandı. İspanya’nın “Unfinished” adlı pavyonu bienalin en iyi ulusal pavyonu seçilirken, Gabinete de Arquitecture da ödülü sergi tasarımıyla en iyi katılımcı kategorisinde aldı.

Iñaqui Carnicero ve Carlos Quintáns tarafından küratörlüğü yapılan İspanya pavyonu, ekonomik krizden sonra ülkede oluşan yeni mimari anlayışı sergiliyor. Sergiyi oluşturan bölümler 80 farklı yapı örneğini incelemeye sunuyor ve dikkati bu tamamlanamayan yapılar üzerine çekerek, yeni tasarım stratejilerine dönüşebilecek durumları keşfetmeyi amaçlıyor. Pavyona ödülü vere jüri ise tasarımı, yükselen mimarlar tarafından üretilmiş olan ve malzemenin getirdiği kısıtlamaların yaratıcılık ile nasıl aşılabileceğini gösteren işleri az ve öz bir şekilde bir araya getiren bir çalışma olarak niteliyor.

fotoğraf: stefan tuchila
fotoğraf: venedik bienali
makoko yüzen okul, NLÉ, fotoğraf: venedik bienali
peru pavyonu "our amazon frontline", fotoğraf: venedik bienali

Paraguaylı mimarlık ofisi Gabinete de Arquitecture ise ana pavyonda ziyarete açılan sergi tasarımı ile en iyi katılımcı ödülünü aldı. Sergi, erişimi en kolay iki kaynak olan tuğla ve vasıfsız iş gücünü kullanarak aslında neler başarılabileceğini göstermeyi amaçlıyor. Solano Benítez, Gloria Cabral ve Solanito Benítez tarafından gerçekleştirilen tasarım basit malzemelerin, strüktürel anlamda akıllı yöntemler ve elde olan iş gücü ile harmanlanması ve böylece mimarlığı yeterince hizmet alamayan toplumlara götürebilme fikriyle öne çıkıyor.

Nijeryalı mimar Kunlé Adeyemi ve ofisi studio NLÉ ise Makoko Yüzen Okul projesiyle Gümüş Aslan ödülünü kazandı. Jüri projeyi, eğitimin önemini vurgulayan güçlü bir sunum olarak niteledi. Japonya ve Peru pavyonları ile İtalyan mimar Giuseppina Grasso Cannizzo da özel mansiyon ödülüne layık görüldü. Daha önce açıklandığı üzere Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı ödülünü kazanan Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha’ya da düzenlenen törende ödülünü aldı.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: