Vietnam’da Bir Tarım Anaokulu

Vietnam’da tasarlanan anaokulu, yükselip alçalarak işlevsel mekanlar oluşturuyor. Vo Trong Nghia Architects’in tasarladığı okul, çatısındaki bahçesiyle çocukları, kendi yiyeceklerini yetiştirmeye teşvik ediyor.

Vietnam’ın Dong Nai şehrinde inşa edilen anaokulu, Vo Trong Nghia Architects tarafından okul yakınındaki ayakkabı fabrikasında çalışan ebeveynlerin çocukları için tasarlanmış. Düşük bütçeyle işe başlayan mimari ekip yapının, çocukların kendi besinlerini yetiştirebilecekleri sürdürülebilir okul tasarımları için bir prototip olmasını hedefliyor. Mimari ekip, Vietnam’ın tarih boyunca tarımla uğraştığını ama bugünlerde ülkenin sanayi temelli bir ekonomiye doğru evrildiğini belirtiyor ve sözlerine “Düzenli kentleşme Vietnamlı çocukların yeşil alanlardan, oyun parklarından ve dolayısıyla da doğadan uzaklaşmalarına neden oluyor. Tarım Anaokulu, bu problemlere meydan okuyor.” diyerek devam ediyor.

gremsy, peyzaj, vietnam, sürdürülebilirlik #anaokulu, dong nai, vo trong nghia architects
fotoğraf: gremsy
fotoğraflar: hiroyuki oki
zemin kat planı
kesit
çevresel kararlar

500 adet öğrenciyi ağırlayacak iki katlı yapı, düğüm şeklinde bir plana sahip. Üç adet iç avlu oluşturan bu mimari kurgu, açık ve kapalı mekanlar için işlevsel alanların oluşmasını sağlıyor. Yapı, sadece iki yerde toprağa dokunarak doğaya daha fazla alan bırakıyor ve bahçelere geçişi kolaylaştırıyor. Sınıfların iki yöne bakmasıyla kapalı mekanlara daha fazla doğal ışık alınıyor. Yapının çatıysa sınıfların üzerinde birer gölgeliğe dönüşerek koridorlar ve sınıflar için güneş kırıcı rolü üstlenmiş. İklimsel konfor sağlayan mimari detaylar, yapının doğal yollarla havalanmasını sağlamış.

Okul, iç bahçelerin çerçevesini çizerek güvenlikli avlular oluşturuyor. Avlulara ek olarak yapının yeşil çatısı da çocukların ekim yapabilecekleri bahçeleri oluşturuyor. Yer yer toprağa değen çatı, bahçelere erişimi de kolaylaştırıyor. Ekip, bu kararın çocuklara tarım eğitimi vermek ve doğayla ilişkilerini iyileştirmek için alındığını belirtiyor. Sürdürülebilirliği destekleyici diğer kararlar ise güneş enerjisi kullanımı ve suyun geri dönüşümü olmuş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: