Walter'ın Yolu

Son yıllarda “kendin yap” (DIY) projeleri, mimarlık ve inşaat sektöründe de oldukça popüler olmaya başladı. Gayrimenkul fiyatlarındaki artış, ev alıcılarını kendi yöntemleriyle evlerini tasarlamaya ve inşa etmeye itiyor. Günümüzde ortaya çıkan bu akımın aslında daha eski yıllarda da öncüleri var: mimar Walter Segal.

fotoğraflar: walter segal
fotoğraf: mimarlık kurumu

1979 yılında Segal, bu modern konseptleri ilk olarak Londra’nın Lewisham semtindeki “Walter’ın Yolu” adı verilen bir caddede uyguladı. Evlerin tamamı ahşap yapılardan oluşuyor. Herkesin bina inşa edebileceğini belirten Segal, bunun için gerekli tek şeyin düzgün çizmek ve delmek olduğunu söylüyor.

5 Kasım’da yazarlar, tarihçiler, mimarlar ve ekonomistleri bir araya getirecek olan “Donut: Londra’nın Dışı” festivaliyle ilişkilendirilen film, Londra merkezli kar amacı gütmeyen Mimarlık Kurumu tarafından çekilmiş. Walter’ın Yolu’nun ütopik dünyasına adım atan video, özellikle konut sıkıntısının olduğu ya da konut fiyatlarının yüksek olduğu yerler için bir çözüm yolu yaratmayı amaçlıyor.

[embed]https://youtu.be/0JbqJNAUOR8[/embed]

Etiketler: