XXI İlk 10: 2016'da En Çok Okunan Projeler

2016 yılında web sitemizde yayınlanan projeler arasından en çok okunan ilk 10 projeyi aşağıdaki listeden görebilir, bağlantılar üzerinden detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

1- Kente Açılmak İsteyen Sahne: Bomontiada / Şanalarc

Bomontiada adıyla dönüşen tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın mahalle ve şehirle kurduğu etkileşimleri ve proje sürecini Alexis Şanal anlatıyor.

2- Mütevazı Yeni: T-Evi / Onur Teke

Pastoral peyzaj içine ahşap, cam ve betonun uyumuyla yerleşerek, yapılı çevre kültürüne katkı sağlamayı amaçlayan T-Evi’ni Emre Gönlügür kaleme aldı.

3-Topraktan Türemek: The Great Wall of WA / Luigi Rosselli

Sıkıştırılmış topraktan yapılan duvar boyunca devam eden konaklama birimleri, Avustralya'nın batısındaki yarı tropikal iklime toprağın sağladığı doğal yalıtım ile cevap veriyor.

4-Kalıntılar Üzerinde Bir Çatı Bahçesi: Rooftop Park Bulwark Sint Jan / Ontwerp Stedelijke en Landschappelijke Omgeving

Tarihi kalıntıların sergilendiği bir yapının üzerine yerleştirilen çatı bahçesi, Hollanda'da bulunuyor. Turistler için şehrin tarihi dokusuna bir bakış alanı sunarken, sade tasarımıyla şehrin sakinleri için de yeni bir kent parkı olarak ortaya çıkıyor.

5-Otoparktan Meydana Bir Kentsel Dönüşüm Hikayesi: Täby Torg / Polyform

İsveç'te yer alan meydan projesi, kentsel mekan yaratmak için dönüştürülen bir alışveriş merkezi otoparkı. Tek bir meydan içine yerleştirilen 6 farklı bölümden oluşan açık alan, yer döşemesinde kullanılan doğrusal örüntüler ve aydınlatma detayları ile tasarımsal bütünlüğünü koruyor.

6-Doğrusal Girdap: Hotel Hotel / March Studio

WAF 2015 kapsamında en iyi iç mekan projesi seçilen tasarım, binlerce geri dönüştürülmüş ahşap parçayı bir araya getiriyor. Bir March Studio tasarımı olan mekan, doğrusal bir girdap içine girmiş gibi hissettiriyor.

7- Özünden Kopmadan: A’Bodega / Cubus, Taller d’Arquitectura

Eskiden ambar olarak kullanılan taş bir yapı; aslına, köyün dokusuna ve yerel malzemelere saygılı bir şekilde planlanan projeyle yeni bir yaşam alanına dönüştürülmüş.

8-Mahalledeki Komşu: Parkopera / Alper Derinboğaz, Hakan Tüzün Şengün

Antalya Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi yarışmasında Eşdeğer Mansiyon Ödülü'nü kazanan Parkopera projesi, bir operanın bütün ihtiyaçlarına cevap verirken, komşu olduğu park alanına açılan fuaye sayesinde mahallenin günlük hayatına eklenmeyi amaçlıyor.

9-Sınırları Silikleştirmek: Writers Theatre / Studio Gang Architects

Hem şehirle olan açık ilişkisi hem de esnek kullanımlara izin veren iç mekan kurgusu ile etkileşimi artırmayı amaçlayan tiyatro yapısı, sanat ve insanlar arasındaki sınırları basit dokunuşlarla kaldırıyor.

10-Malzemenin Gücü: CKK Jordanki Konser Salonu / Fernando Menis

Polonya'da tasarlanan konser salonu, mimarın parçalanmış tuğla ve betonu birleştirmesiyle çarpıcı bir görünüm kazanırken, mekanın akustik standartlarını optimum düzeye çıkarmış.