Ya Sonra?

Bu yıl ikinci kez düzenlenen ve 19-20 Kasım'da Four Seasons Bosphorous Hotel'de gerçekleşen Arkimeet’e altmışı aşkın konuşmacı katıldı. MIT SENSEable City Lab'ın yürütücüsü Carlo Ratti ve Sagrada Familia'nın tamamlanma projesi baş mimarı Mark Burry gibi isimlerin yanı sıra farklı disiplinlerden uzmanlar da tasarımcılar ile buluştu. Ekonomi alanından CNN Türk Ekonomi müdürü gazeteci Emin Çapa, ODTÜ’den Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'le diyalog şeklinde gerçekleştirdikleri sunumla dikkat çekti. Levent Erden ise konuşmasında döviz kurunu bilen salonunun, iletişim teknolojileri ile nasıl iç içe bir dönüşüm geçirdiğini aktardı.

harun tekin
özgür mumcu
cem dinlenmiş
elif ince
hakan evkaya
sedat bayrak
carlo ratti
emin çapa ve abdi güzer
levent erden
mark burry
nevzat sayın
ömer yılmaz
ödül töreni
ya sonra?

Vitra öncü sponsorluğunda gerçekleştirilen Arkimeet kapsamında yapılan Pecha Kucha Night etkinliğinin bu yılki konuşmacıları karikatürist Cem Dinlenmiş, köşe yazarı Özgür Mumcu, gazeteci Elif İnce, müzisyen Harun Tekin, tasarımcı Derin Sarıyer, mimar Nevzat Sayın, Sedat Bayrak ve Hakan Evkaya’ydı. Dinlenmiş, mimarlık ortamında çokça tartışılan Çamlıca Camisi, AKM, Emek Sineması gibi yapılar üzerinden eleştirel karikatürleriyle binaların işlevlerinin keyfi bir şekilde ne kadar hızlı değişebileceğine değinirken; Hakan Evkaya konuşmasında mimarların mezun olmadan önce kafalarında yarattıkları "ulvi meslek" biçimi ile mezun olduktan sonra yaşadıkları çelişkilerden bahsetti. Elif İnce ise “çevreci olma” kavramının artık nasıl algılandığına dair eleştirilerini paylaştı.

Arkimeet kapsamında düzenlenen Arkitera Seyahat Bursu ve Arkitera Kampüste projelerinin gönüllüleri Elif Yılmaz ve Azize Yıldız deneyimlerini Arkimeet'te anlattılar. Etkinlik, Arkitera Mimarlık Merkezi'nin her yıl verdiği Arkitera Ödülleri töreni ile son buldu. Törende ilk ödüller, Arkimeet 2014'ün teması "Ya Sonra?" kapsamında düzenlenen Öykü Yarışması'nın kazananlarına takdim edildi. Gökhan Kablan "Bardakta Toz Var" başlıklı metniyle üçüncülük ödülüne, Sinem Cerrah "Haber Okuması" başlıklı metniyle ikincilik ödülüne, Alirıza Arıcan ise "Yağmurun Durmasını Bekleyen Adam" başlıklı metniyle birincilik ödülüne layık görüldü. Yarışmaya gönderilen öykülerin arasından 17 adet öykü seçilip; Alef Yayınevi tarafından kitap haline getirildi ve basıldı.

RAF Yapı Malzemesi Ödülü ise Taşıyıcı Sistemler, Altyapı Bileşenleri, Kaba Yapı Bileşenleri kategorisinde PonceBloc Hafif Yapı Elemanı ürünü ile PonsBlok’a, İnce Yapı Bileşenleri kategorisinde 20 mm kalınlıkta porselen karo ürünü ile Bien Yapı Ürünleri’ne, Kullanıcı Konforunu Karşılamaya Yönelik Sistemler kategorisinde SunGuard Super Neutral 70/37 ürünü ile Guardian Cam Türkiye’ye ve Hareketli Donatılar Kategorisinde Interface Net Effect ürünü ile Klassis Halı’ya verildi.

Kamu kategorisinde İşveren Ödülü'ne layık görülen kurumlar, Şişhane Park projesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Karaköy Gayrimenkul Yatırımları oldu. Seçici Kurul Teşvik Ödülü'nü alan kurumlar Erasta Fethiye Projesi ile Fethiye Belediyesi ve Eroğlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım oldu.
Özel sektör kategorisinde İşveren Ödülü'nü alan kurum Maxx Royal Kemer Resort ve Spa projesi ile Ersoy Otelcilik İnşaat Turizm İşletmeciliği oldu. Seçici Kurul Teşvik Ödülü'ne layık görülen kurumlar, Türkiye Müteahhitler Birliği Yeni Genel Merkezi Binası projesi ile Türkiye Müteahhitler Birliği Derneği ve Moda Sahnesi projesi ile Moda Sahnesi ekibi oldu. 2014 Genç Mimar Ödülü'nün sahibi ise Abdurrahman Çekim oldu.

Etiketler: