Yalın Düzen

Basit dikdörtgenler prizması hacmiyle zamanın etkisine dirençli ve işlevsel bir kolaylaştırıcı olarak tanımlanan yapı, kullanılan malzemeler ve yatay katmanlarıyla biçim ve işlevi tutarlı bir şekilde bir araya getiriyor.

Hacminin neredeyse tamamını üç farklı spor salonu oluşturan yapının formu, bu salonların ideal işleyiş şemasının dışavurumu olarak şekilleniyor. Beton, cam ve metal katmanlarıyla yataylığı vurgulanmış dikdörtgenler prizmasının giriş holü bu üç salonun önüne takılarak, salon girişleri ve tribün çıkışları merkezli dolaşımının sağlayıcısı oluyor. Salon hacimlerinin yarısına kadar yükselen brüt beton yüzey, hem spor ekipmanlarının montajı için kullanılıyor hem de kalınlaşarak yapıyı üç kenarı boyunca saran, yatayda sürekli bir tesisat galerisi olarak çalışıyor.

Yapının iç hacimleri hariç tümünde, çatı ile masif yüzey arasında kalan bölüm, doğal ışıktan olabildiğince yararlanmak adına cam yüzey olarak tasarlanmış. Bu yüzeyin üstüne oturan çelik konstrüksiyon çatı, dıştan alüminyum panellerle kaplı; iç mekanda ise tüm tesisat açıkta kalacak şekilde kurgulanmış. Açık asma tavanın yaratacağı görsel karmaşanın önlenmesi için de yapıdaki tüm metal ve alüminyum aksamlar tek renge boyanmış.

Kara Harp Okulu Savunma Sporları Çalışma Alanı, FREA, SCRA, XXI mimarlık dergisi
Yatay katmanlara ayrılmış prizma kütle, arka cephe görünüşü
Alüminyum panellerle kaplı çelik konstrüksiyon çatı
Giriş cephesi cam, beton ve metal malzemelerin bir aradalığı
Zemin katta soyunma odalarına, asma katta protokol tribünü ve eğitmen odalarına dağıtan dolaşım
Zemin katta soyunma odalarına, asma katta protokol tribünü ve eğitmen odalarına dağıtan dolaşım
Zemin kat planı
Asma kat planı
Kesitler
Kesitler
Aksonometrik vaziyet görünümü

Tüm yüzeylerde ve taşıyıcı sistemde brüt beton malzemesi tercihi, yapının periyodik bakımı için de bir kolaylaştırıcı rolünde. Taşıyıcı özelliği olmayan brüt beton duvarlar, yapıdaki yatay sürekliliği sağlaması için kullanılmış. Bu yüzeyler aynı zamanda ciddi hareketli yük barındıran antrenman ekipmanlarının montajı için gerekli olan taşıyıcı ihtiyacını da karşılıyor.

Gerek malzeme seçimi gerekse morfolojisi ile yalın, sert ve sağlam bir forma sahip yapı, barındırdığı işlevlerle de uyumlu bir karakter sergilemekte.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: