Yapraklarını Döken Elbise

Birce Özkan’ın “Fall” koleksiyonu, ışığın yoğunluğuna göre tepki veriyor. Işık azaldığı zaman elbisenin içinde yer alan motorlar sayesinde mekanizma harekete geçerek üzerindeki yaprakları döküyor.

“Fall” koleksiyonu, Parsons Tasarım Okulu’ndan mezuniyet projem. Etkileşimli bir giysi olarak tasarladığım proje, içinde yer alan elektronik mekanizmalar ile doğayı taklit ediyor. “Ya sıcaklık aniden artmaya başlarsa ve sonucunda da giysilerimiz kullanılamaz hale gelirse? Giysilerimizin çevre koşullarına bağlı davranma becerileri olsaydı? Giysilerimizin yaşayan organizmalar gibi çevreyi algılama yeteneği olsaydı?” gibi sorularla yola çıktım ve bu sorular, aslında tasarımımın amacını da bulmamı sağladı.

fotoğraflar: rebecca enis

Konsept tasarımında doğadaki mevsimsel değişimlerden ilham aldım. Ağaçların sıcaklık ve ışığa bağlı olarak yapraklarını döken bir iç sistemi var. Yeterli ışık olmadığında klorofil üretmediklerinden enerji tasarrufunu sağlamak ve kış mevsimi boyunca ayakta kalabilmek için yapraklarını döküyorlar. Bu süreci yansıtmak için ben de ışıktan yararlandım. Giysinin arkasında çelik kablolarla birbirine bağlı dört adet motor bulunuyor. Motorlar yine kablolarla birlikte içlerinde yaprakların yer aldığı küçük deliklere bağlanıyor. Işık az olduğu zaman motorlar hızlanıyor, kablolar yana doğru çekiliyor ve yapraklar dökülüyor. Elbisenin renk tasarımında da yine doğadan referans aldım. Ağaçların yaprak dökme zamanındaki renk paletlerini kumaşın dokusunda kullandım.

“Giyilebilir teknoloji” olarak tasarladığım kıyafet, doğa ve onun çevreye verdiği yanıtlardan ilham aldı. Düşen yaprakların güzelliğini yakalamak için taklitlerini kullandım. Koleksiyon, kullanıcısının doğayı takdir etmesini amaçlıyor. Öte yandan sadece işlevsel bir amaca hizmet etmiyor; aynı zamanda teknolojiyi kullanarak sanatsal bir sorgulama sunuyor. Fall’un giyilebilir teknolojide yeni yollar açmasını amaçlıyorum. Modanın ölü bir bez olmak yerine daha kinetik, dinamik ve doğa ile birlikte canlı bir deneyim sunan bir kavram haline gelebileceğini düşünüyorum. Moda, çevresine daha tepki verebilen bir duruma geldiği zaman da insanların kıyafetlerini değiştirmeleri yerine kıyafetlerin kendilerini değiştireceğini düşünüyorum. Bu nedenle Fall, hem bir giysi hem de çevresel verilerle teknolojiyi kullanan bir tasarım.

Etiketler:

İlgili İçerikler: