Yaşam Katmanları

Batlle I Roig Arquitectes tarafından İspanya’da gerçekleştirilen “böcek oteli” insan eylemlerinin tahrip ettiği ekolojik sistemde önemli roller üstenen farklı böcek türleri için bir barınak sağlarken, parkı gezenler için de bir gözlem noktası haline geliyor.

Insects Hotel projesi tarım ya da orman tahribi gibi insan aktivitelerine bağlı olarak nesli tükenme tehlikesi ile karşıya kaşıya olan böcekler, eklembacaklılar için tasarlanmış bir barınak sunuyor. Mevcut şartları böcekler açısından iyileştirme amacıyla doğal malzemeler ile inşa edilen bu yapay strüktür, onu oluşturan farklı katmanlar ve malzemeler aralasındaki boşluklar sayesinde küçük yaşam alanları oluşturuyor.

Arı, kelebek, yusufçuk gibi canlıların bitkiler için önem taşıdığı Vallmora Parkı'na yerleştirilen barınak alandaki biyoçeşitliliğin varlığını sağlamlaştırmayı hedefliyor. Ayrıca hem ailelerin ve çocukların bu yaşam döngüsünü gözlemleyebilmesini sağlayan hem de az bilinen türler hakkında daha fazla bilgi toplanmasının yolunu açan bir eğitim aracına dönüşüyor.

Taşlardan oluşan birinci katman arılar, ateş böcekleri, çekirgeler, peygamber devesi gibi türler için yer sağlıyor. Tuğladan oluşan ikinci katmanın çamur ve sazlar bulunan boşluklarında yalnız arılar barınıyor. Bir diğer katmanda bulunan ağaç gövdelerindeki genişliği 2-10 mm arası değişen deliklerde ve bambu çubuklarda arı lavraları, kırkayak ve tesbih böceği gibi türler yaşayabiliyor. En üst katmanda ise kozalaklar ve diğer bitkisel malzemeler örümcek, karınca, karafatma, arı ve sinek gibi türlere yaşam alanı oluşturuyor.

Etiketler: