Yaşayan Ofis

Doan Thanh Ha ve Tran Ngoc Phuong'un tasarladığı SRDP - IWMC ofis binası, Vietnam’ın Ha Tinh şehrinin merkezinde yer alıyor. Düşük bütçeli bir proje olması nedeniyle üretimde geri dönüştürülmüş malzemeler de kullanılmış.

Ha Tinh şehri, küresel iklim değişikliği etkilerinin yoğun olarak yaşandığı şehirlerden biri. Özellikle kırsal bölgede dengelerin bozulmasına neden olan iklim değişikliği, tarım alanlarının azalmasına ve kentsel bölgedeki yaşam şeklinin değişmesine neden oluyor.

nguyen tien thanh,sürdürülebilirlik,ofis tasarımı,kentsel tarım,doan thanh ha,tran ngoc phuong,yeşil bina,dikey bahçe
fotoğraflar: nguyen tien thanh
projeye uzaktan bakış
yapı ve sokak ilişkisi
dış koridor ve dikey tarla ilişkisi
içeriden bakış
ofis ve dış koridor ilişkisi
açık galeri sistemi
iklimlendirme diyagramı
vaziyet planı
1. kat planı
2. kat planı
kesit
kesit

İklim değişikliğinin etkilerini azaltma fikriyle yola çıkan proje, yeşil bina konseptiyle tasarlanmış. Konsept; ikonik tasarım, düşük maliyet ve hızlı inşa olmak üzere üç ana hedef üzerinde yoğunlaşmış. Üç katlı olan yapı, doğu batı doğrultusunda konumlanıyor. Yapının birinci ve ikinci katı, bitkilerin yetiştirilebilmesi için ızgara şeklindeki beton bloklarla kurulmuş bir strüktüre sahip. Bitkiler beton blokların içindeki saksılarda yetiştiriliyor. Sulama sistemiyse 40 cm x 40 cm boyutlarında döşenen beton blokların arasında yer alıyor. Dikey tarla olarak adlandırılan cephe, ofis alanlarının etrafında dış koridor sistemi oluşturmuş.

Merdiven ve rampayla ulaşılan ofis binası, çalışanları bisiklet kullanmaya teşvik etmek için araba park alanlarından daha büyük bisiklet park alanlarına sahip. Yapının birinci katı, geniş bir lobi ve bilgi alma birimlerinden oluşurken ikinci ve üçüncü katlar, cephede yer alan sirkülasyon boşlukları, iç koridor sistemi ve ofis birimlerini içeriyor.

Gürültü, hava kirliliği, aşırı ısınma ve tayfun gibi iklimsel değişikliğin olumsuz etkilerini azaltmayı amaçlayan proje, çalışanların kendi sebzelerini yetiştirebilmelerini de sağlıyor. Kentsel tarımı ve farkındalığı artırmayı hedefleyen proje, iç mekan hava kalitesini iyileştiriyor. Bu yönüyle gelecekteki enerji taleplerine de bir çözüm oluşturmayı amaçlayan tarım alanları ve mimarinin bir sentezi olan proje, sürdürülebilir tasarımların gelişmesi yönünde bir model olarak görülebilir.

Etiketler: