Yeni Ritimler

Hello Wood tarafından Budapeşte’de ilk olarak 2017 yazında gerçekleştirilen pop-up park, renklenen tasarımıyla bu yıl yeniden inşa edildi. Hem dinlenme hem de spor amaçlı kullanımlara olanak tanıyan eklentilerle yerleştiği kentsel parçayı canlandıran proje, herkese açık demokratik bir kamusal alan sunmayı amaçlıyor.

Geçen yıl olduğu gibi belediye binasının yanında konumlanan Városháza Parkı’na yerleşen geçici yerleştirme, şehir sakinlerinin vakit geçirmeyi çok tercih etmediği bu kentsel alana oturma alanları, şarj istasyonları, spor aletleri ve oyun masalarıyla aktif bir kullanım kazandırdı. Park, şehrin günlük ritmine uyum sağlayan ve bütün sosyal grupların kullanımına açık demokratik bir mekan sunmayı amaçlıyor.

24 saat açık olan parkı meydana getiren eğrisel ahşap mobilyalar kullanıcılara oturmak ve uzanmak için bolca alan sunuyor. Gölgelik olarak kullanılan beyaz membran örtüler aslında alandaki az sayıda ağaca dikkat çekiyor. Yerleştirilen palmiye ve zeytin ağaçları parkın renk paletine katılıyor. Platio firması tarafından sağlanan güneş panelleri de şarj istasyonları için gerekli enerjiyi sağlayarak insanların burada daha uzun süre vakit geçirebilmesine olanak tanıyor.

hello wood, pop-up park, budapeşte

Bu yıl gerçekleştirilen park projesi, Budapeşte’nin 2019 Avrupa Spor Başkenti seçilmesini göz önüne alarak çeşitli spor ve antrenman ekipmanları içeriyor. Masa tenisi ve Macaristan’da masa tenisi ile futbolun birleştirilmesiyle ortaya çıkan Teqball masaları da bulunuyor. Bu eklemeyle birlikte park sadece bir dinlenme alanı değil aynı zamanda aktif bir spor alanına dönüşüyor.

Park bu yıl Ekim sonuna kadar açık olacak.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL