Yeniden Üretilen Bağlam

Eski belediye yapısının dönüşümünü, malzeme aracılığıyla hem geçmişle bağ kuran hem de sanatsal canlanışı yansıtan eklerle zenginleştiren proje, öğrenci yurdunun yanı sıra tiyatrosu, galerisi ve stüdyoları ile bölgeyi kamusal kullanımı da dahil ederek canlandırmayı amaçlıyor.

2013 yılında eski Southwark belediye binasının öğrenci yurduna dönüştürülmesi için görevlendirilen Jestico + Whiles, yıllar boyu önemli bir rol üstlenen yapının karakterini korurken kamusal kullanımı ve sanatı da merkeze alan bir yaklaşım benimseyerek şehrin hafızasında yeni bir sayfa açmayı amaçlıyor. 1872 yılında inşa edilen ve 1930’larda genişletilen eski belediye binası, şehir meclisi yeni ofisine taşındığında University of the Arts London’a satılmış. Yeni proje ise Goldsmiths Koleji öğrencileri için konaklama yapısı ve tiyatro sahnesi ile karma kullanımların zenginleştirdiği bir kurgu yaratıyor.

fotoğraflar: matt clayton
proje konumu
vaziyet planı
3. kat planı
zemin kat planı
kesit
kesit

Yenilenen belediye binasından dönüşen öğrenci yurdu 166 oda, özel öğrenci bahçeleri ve ortak alanlarından oluşuyor. Konaklama alanı için mevcut yapının odaları kullanılırken aynı zamanda binanın arkasına yeni ve eski arasında bağ kuran tuğla cephesi ile yerleşen bir ek de tasarlanmış. Kamusal kullanımı da yoğunlaştırmayı amaçlayan projede ayrıca 12 adet sanatçı stüdyosu, bağımsız olarak yönetilen halka açık bir galeri ve bir kafe de yer alıyor. En üst kata yerleşen galeri ise cam cephesi ve terası ile birlikte şehir manzarasını projeye dahil ediyor. Kafe ise giriş kata, ana öğrenci girişinin yanına yerleşiyor.

Projenin en dikkat çekici öğelerinden biri ise, daha önce de bir eğitim ve performans mekanı olarak kullanılan, ana yapıya komşu Theatre Peckham salonunun yerine tasarlanan yeni stüdyo/sahne. 200 kişilik bir salonu, prova odaları ve bir dans stüdyosu içeren ek yapının cephesini ise parlak seramiklerden oluşan kırıklı yüzeyler sarıyor. Cephenin geometrisi sahne perdesinin pilili duruşundan referans alırken, farklı açılardan vuran ışığın etkisiyle gün boyu değişen yansımalar üretiyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL