Yerini Bulmak

Teknolojiyi yapım sürecini sadeleştirmek üzere kullanan proje ile Bio Architecs’in modüler ev tasarımı doğaseverler için bir barınağa dönüşüyor.

Bio Architecs tarafından ilk olarak 2013 yılında üretilen DublDom adlı modüler ev tasarımı, bu sefer Rusya'nın Kandalakşa şehri yakınındaki Volosyanaya Dağı’nda turistler için bir barınak olarak işlev kazanıyor. “Find your place 2016” yarışması kapsamında katılımcılara DublDom evinin nereye ve neden yerleştirilmesi istedikleri sorulmuş ve katılanlar arasından Alexander Trunkovkiy’in önerisi kazanan fikir olmuş. Değerlendirme yapılırken yapının gelecekteki işlevi, sosyal önemi ve katılımcının hayat algısı gibi kriterler dikkate alınmış.

DublDom projesindeki standart modüllerin kullanıldığı yeni projede, iç mekan yeni işlev üzerinden yeniden tasarlanmış. Yapının proje alanındaki kurulumu ancak parçaların bir helikopter ile taşınmasıyla gerçekleştirilebileceğinden, yapım sürecinde dayanıklılık, enerji verimliliği ve tabi ki hafiflik en dikkat edilen noktalar olmuş. Modüllerin ağırlığını yarıya indirmek de yüksek teknoloji malzemeleri birlikte kullanarak mümkün kılınmış. Aynı zamanda malzemeler ve kaplamalar konusundaki hesaplamalar, düşük sıcaklıklar ve kuvvetli rüzgar yükü göz önüne alınarak yapılmış.

İç mekan sekiz kişi ağırlayacak şekilde tasarlanmış; uyku bölmeleri yapının çeperlerine yerleştirilirken merkeze herkesin toplanabileceği bir masa yerleştirilmiş. Yatak rafları istenildiğinde çıkarılabilecek şekilde tasarlanmış. Dikkatleri ana vurgudan, yani dışarıdaki manzaradan uzaklaştırmamak adına ise genel olarak sade tonlar tercih edilmiş.

Proje yeri
Vaziyet planı
Plan
Kesit
İzometrik görünüm

Panaromik bir görüş sunan cam cephe Kandalakşa körfezi ve adaları görecek şekilde güneye yönleniyor. Bakı durumuna göre güneşten yararlanan yapı böylece hem ışık alıyor hem de pasif olarak ısınmış oluyor. Metal bir strüktür üzerine inşa edilen ev, yerleştiği kayalık yamaca altı ayak yardımıyla sabitleniyor. Yerle teması azalan yapının çevresel etkisi de böylece en aza iniyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL