Yeşil Kilim

Nomad Studio'nun Yeşil Cila yerleştirmesi, avlu mekanında yeni bir topografya yaratıyor. Mimari mekanı "oyun"la provoke eden tasarım, peyzajın sosyal ve çevresel etkilerine odaklanıyor.

Peyzaj firması Nomad Studio’nun Amerika’daki Yeşil Cila yerleştirmesi, mekanı dönüştürerek değiştirmeyi amaçlıyor. Üzerinde bitkilerin yer aldığı ahşap bir örtü gibi tasarlanan proje, bir ucundan tavana asılmış gibi yükselerek avlu mekanının topoğrafyasıyla oynuyor. 110 metrekarelik alana yayılan strüktür, tasarım ekibine göre, sembolik manada toplumun sosyal yapısı için de bir “örtücü” rolü üstleniyor.

fotoğraf: jarred gastreich
fotoğraf: © nomad studio
fotoğraf: david johnson
fotoğraf: david johnson
fotoğraf: © nomad studio
fotoğraf: jarred gastreich
plan
kesit

Amerika’daki Çağdaş Sanat Müzesi’nin (CAM) avlusunda yer alan Yeşil Cila yerleştirmesi, Nomad Studio’nun kurucu ortaklarından William Roberts ve Laura Santin tarafından organize edilmiş. Uluslararası platformlarda ödül de kazanan proje, peyzaj mimarlığının sosyal ve çevresel etkileri üzerine odaklanıyor. William ve Laura, yok olmuş yeşil dokular arasında gerçekliği görmeden yaşadığımızı vurguluyor ve aslında peyzajın ekolojik strüktürlerin inşasında işletici öğe olduğunu belirtiyor. Mimari ekip küresel ısınmayla mücadele edebilmek için önemli değişiklikler yapılması gerektiğini de söylüyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL